Špinavé spodní prádlo perte samostatně, jinak vám hrozí zdravotní potíže

Kdo by před praním kontroloval etikety na všech kouscích oblečení? Na takové „detaily“ obvykle není čas, a tak většinou rozlišujeme pouze barvu, ale jinak smícháme vše dohromady. Děláte to taky tak? Pak byste měli vědět, že si zahráváte se zdravím. Alespoň to tvrdí američtí experti.

Spodní prádlo by se mělo prát zvlášť a nikoliv s ostatním oblečením. Důvod? Obsahuje výkaly. Ano, dokonce i to vaše, ale je to naprosto přirozené. Podle vědců je na každém kusu spodního nošeného spodního prádla až desetina gramu fekálií. A skutečně nehraje roli, zda jde o značkové kalhotky s nohavičkou, nebo deset let staré trenýrky z tržnice.

Podstatné je, co se stane v případě praní spodního prádla společně s ostatním oblečením. Podle Charlese Gerba, profesora mikrobiologie na arizonské univerzitě, se voda od jediného kusu spodků kontaminuje cca 100 miliony bakterií E. Coli a zlatého stafylokoka (Staphylococcus aureus). Takto vyprané prádlo může způsobit nepříjemnou infekci, která je nebezpečná především pro malé děti a starší osoby.

Problém spočívá v moderním způsobu praní. Většinou se pere na některý z ekonomických režimů s nižší teplotou vody. Spodní prádlo by se však mělo prát ve vodě o teplotě min. 40 °C. Američtí vědci pak v případě, že se v domácnosti nachází někdo nemocný, doporučují dokonce min. 60 °C.

Pokud se spodním prádlem perete i své dámské ponožky, nedopouštíte se ani zdaleka tak závažného „přešlapu“, jako kdybyste do bubnu ke kalhotkám přidala i utěrky a ručníky. Tyto dva druhy by se měly prát odděleně, protože jinak hrozí přenos bakterií na kuchyňské nádobí. Což stoprocentně nechcete riskovat.

Nemůžete-li z nějakého důvodu spodní prádlo prát samostatně, používejte alespoň kvalitní dezinfekci. S bakteriemi si totiž – není-li prádlo práno na program o dostatečně vysoké teplotě – neporadí ani silný prací prostředek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *