Tyto zajímavosti jste o půjčkách doposud nevěděli!

Půjčky jsou velkým, širokým světem, kde platí trochu jiné zákonitosti, než v běžném životě. Je to svět poměrně přísný, ale už více než rok konečně řízený pevnějšími pravidly. A jako v každé oblasti, i u půjček můžeme najít mnoho zajímavých údajů nejen k pobavení, ale také k zamyšlení a varování. Začněme tou horší stránkou. Ale nebojte se, skončíme příjemně!

Půjčka sem, půjčka tam, co já s nimi udělám?

Tak i tohle je přístup některých Čechů k půjčkám. A jistě není nezajímavé, že mnoho z nich je na půjčkách psychicky stejně závislých jako například kuřák na cigaretě nebo gambler na hazardní hře. Je to sice smutné, ale jde o skutečný fakt.

A co je na půjčkách pro tuto skupinu lidí natolik přitažlivého, že jim nejsou schopní odolat? Nejde o peníze samotné, ale o nákupy. A o tu krátkodobou euforii z nově koupené věci. Že k tomu byla potřeba půjčka přes SMS , tedy rychlá půjčka, kterou bude nutné splatit a ještě přidat něco navíc na úrocích a poplatcích, to v daný moment takového spotřebitele vůbec netrápí.

Půjčky na rozvoj dětí

V České republice se dost často realizují i půjčky na rozvoj dětí. Nejde ani tak o půjčky na školní potřeby, ale spíše na mimoškolní aktivity. Nejvíce se totiž v některých rodinách investuje do zájmových kroužků.

Vzhledem k tomu, že ceny kroužků téměř každoročně rostou, stávají se rodiče čím dál častěji klienty nebankovních půjček. Chtějí pro své děti kvalitní kroužky, které jim jednak zprostředkují dostatek pohybu, jednak jim ale dají příležitost pro rozvoj jejich talentu a budoucí uplatnění, i s pomocí cizích jazyků.

Nekřesťanský úrok byl ve skutečnosti židovský

Také si někdy při pohledu na půjčky řeknete, že je dávají za nekřesťanské úroky? A tušíte, odkud se slovo vzalo? Pochází už z počátku novověku, kdy jediná skupina, která měla dovoleno půjčovat peníze za úroky, byli Židé.

Například v 16. století se podle dochovaných zdrojů pohybovaly úroky mezi 10 a 35 procenty. Přesto se však našli jedinci, kteří půjčovali klidně i za 100 %. Hrozily za to velmi přísné tresty, ale tito věřitelé mívali většinou svou síť ochránců, díky kterým se ke spravedlnosti nikdy nedostali.

A našli se i lidé, kteří si za takto vysoký úrok peníze vzali. Nejčastěji je použili na placení daní nebo k nastartování tehdejších forem podnikání. A protože za úrok mohli půjčovat jen židé, byly to nekřesťanské peníze s nekřesťanskými úroky.

Půjčka na zvláštní služby

Někdy si lidé berou půjčku na službu, o kterou by většina z nás ani nezavadila. O co jde? Například o pobyt ve tmě. Samozřejmě že ne o klasické přespání někde, ale třeba o několikadenní pobyt v prostoru, kde je absolutní tma a absolutní ticho. Žádné světlo a žádný hluk, veškerá sebeobsluha konaná za tmy. To je v současnosti moderní způsob terapie, za spoustu peněz. Jejím cílem je odpočinek a vlastní sebepoznání.

Někdo je dokonce ochoten si z půjčky zaplatit i rozbíjení věcí. Tedy možnost rozbíjení k tomuto účelu vyhrazených věcí. Proces se odehrává v takzvaných místnostech vzteku, kde je možnost se vybít a pořádně si ulevit, zbavit se stresu. Samozřejmě za příslušný poplatek. Čím více toho chcete rozbít, tím více zaplatíte. A za co, když se rozbíjí věci ze skládky? Za dopravu a úklid, pak také za moderní trend přece!

Gurmánské zážitky jsou další zajímavostí, na jejichž realizaci jsou si lidé ochotní vzít půjčku. A to i tehdy, když se mají podávat brouci, červi nebo mouchy. Co na tom, že drhnou na jazyku? Jsou moderní a možná jsou naší budoucností!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *