Fotografie vytištěné na fine art paper vydrží věky

Každý z nás zná běžné fotopapíry, na které si občas vytiskneme fotografie z dovolené či z rodinných oslav. Všichni také víme, jaké nevýhody tyto levné fotopapíry mají. Obraz na fotografii bledne, odstíny barev se mění, podkladový materiál žloutne a fotografie už nevypadá tak hezky jako dřív. Možná jste si ale všimli, že tisky od profesionálních fotografů těmito neduhy většinou netrpí. Rozdíl je kromě použitých barev v tiskárně zejména v podkladovém papíru.

Na jaký papír tisknou své fotografie profesionálové?

Profesionální fotografové používají k tisku fotografií umělecký papír, neboli fine art paper. Rozdíl mezi uměleckým a běžným fotopapírem je opravdu propastný. Zatímco běžný papír je tvořen převážně dřevěnými vlákny obsahujícími látku lignin, která způsobuje žloutnutí papíru, fine art paper je tvořen převážně vysoce kvalitními vlákny bavlny a alfa celulózy. Běžný fotopapír je navíc bělen chlórem, což v dlouhodobém horizontu způsobuje jeho křehnutí. Umělecký papír žádné podobně agresivní chemikálie neobsahuje. Díky tomu si zachovává své prvotřídní vlastnosti i po velmi dlouhé době. Profesionální fotografové používají k tisku svých děl právě tento druh papíru, jelikož zaručí jejich fotografiím perfektní podání barev, viditelnost i těch nejjemnějších detailů a odolnost vůči působení času.

Fine art paper nebo běžný fotopapír?

Pokud si chcete vytisknout běžné fotografie, například z výletu či narozeninové oslavy, které založíte do alba k občasnému prohlížení, vystačíte si většinou s běžným fotopapírem. Pokud však fotografujete profesionálně, nebo máte k dispozici kvalitní fotografie ve vysokém rozlišení a záleží vám na prvotřídní kvalitě tisku, která s věkem neztratí své vlastnosti, měli byste rozhodně sáhnout po uměleckých fotopapírech.