Jak na opravu kanalizace?

Ucpaná kanalizace rozhodně není ničím příjemným. Už jen z toho důvodu, že většinou vyžaduje okamžité řešení.

Neodtéká ze dřezu, umývadla či vany voda? Zvyšuje se po spláchnutí hladina toalety? Pokud ano, tak zřejmě máte ucpaný odpad. Spolu s vypadanými vlasy ucpávají odpadní potrubí předměty, které do něj nepatří. Většinou dámské hygienické potřeby včetně těch miniaturních. Do odpadu ale nepatří ani tuk. Když v odpadních trubkách ztuhne, může v něm nadělat pěknou neplechu. Co pak s tím?

Ucpaný odpad svépomocí

Nejdříve se můžete pokusit problém vyřešit svépomocí, ať již chemií na bázi hydroxidu sodného či prošťouchnutím potrubí k tomu určenou spirálou. A pokud to nezabere, nezbude vám nic jiného než povolat na pomoc odborníky. Ti především pomocí moderních diagnostických metod stanoví příčinu problému. A pak jej odstraní.

Výkopové versus bezvýkopové

Opravy kanalizace mohou být výkopové a bezvýkopové. Ty nejméně populární samozřejmě jsou ty výkopové. Časově i finančně náročné, ztěžující život chodcům i majitelům automobilů z přilehlých domů, kteří ze dne nemají kde zaparkovat, v horším případě nemohou ani vyjet z garáže. To jsou také důvody, proč samosprávy upřednostňují bezvýkopové opravy kanalizace.

Vysokotlaké čištění

Základem bezvýkopových oprav kanalizace je tzv. vysokotlaké čištění, kdy se o očistu a následnou průchodnost kanalizačního potrubí postará vysoký tlak vody, který je schopen z potrubí odstranit veškeré sedimenty a cizí předměty.

Myslete na prevenci

Každý instalatér vám potvrdí, že problémům s kanalizací je lepší předcházet, než je následně řešit. K tomu spolu s adekvátním chováním zmíněným na začátku tohoto článku a maximální snahou nesplachovat do kanalizace nic, co do ní není určeno, patří i monitorování kanalizace prostřednictvím moderních technologií.

Haváriím lze předcházet

Jedná se buď o nástrčné kamery pro domovní kanalizace či o velmi propracované kamerové systémy, které je možné provozovat buď jako mobilní variantu, nebo jako systém pevně zastavěný do vozidla. Díky němu je možné problémy odhalit v jejich počátcích a zabránit tak vážné havárii.