K čemu slouží jednotlivé typy kalibrů ve strojírenské výrobě?

Chcete-li obrábět kovy jako naprostý profesionál, musíte se seznámit s velmi důležitou funkcí nejrůznějších pomůcek. Mezi nejpodstatnější vybavení patří samozřejmě normované kalibry. K čemu slouží čtyři základní varianty?

Vnitřní šroubovice

Nejdříve se zaměříme na klasickou matici s vnitřní šroubovicí. Její správné vyřezání identifikujete závitovými kalibry, které přichází v metrickém, trubkovém, Whitworth i dalších provedeních.

Vnější šroubovice

V případě šroubu s vnějším provedením šroubovice je vhodné používat specializované závitové kroužky. I ty existují v pestrém množství variant, takže dávejte při jejich výběru pečlivý pozor.

Vnitřní průměr

Chcete-li zjistit adekvátní rozměry děr, neobejdete se bez válečkových kalibrů. Jejich správná strana musí vždy přesně sedět do předem určeného tvaru. Naopak ta zmetková přirozeně nesmí.

Vnější průměr

Díváte se zrovna na čerstvě vyrobené vnější rozměry? Pak si skočte do skladu pro třmenový kalibr, s jehož pomocí snadno poznáte, zdali je můžete odevzdat koncovým zákazníkům.

Desítky a desítky druhů

Pokud již obrábíte nějaký ten pátek, určitě vám neuniklo ohromné množství normovaných provedení kalibrů. Myslíte-li to se svou prací vážně, nesmí vám chybět ani jeden z nich. Vždy objednávejte veškeré pomůcky včas, protože zákazníci vážně nebudou trpět zbytečné zdržení. Kde pořídíte jednotlivé položky snadno a rychle?

Podívejte se například na stránky oblíbeného e-shopu pod odkazem nastroje.cz. V přehledných kategoriích ihned vyhledáte kompletní nabídku potřebného vybavení, a to za velmi příznivé ceny oproti konkurenci. Stejně tak oceníte svižnou expedici a v případě zájmu i profesionální servis s poradenstvím ohledně výběru. Díky tomu ušetříte spoustu času, starostí i financí.