Nakupování na internetu: Na co si dát pozor

Nakupování na internetu představuje pro část lidí velkou neznámou, a proto si zboží nakoupí v kamenném obchodě. Není se čeho obávat. E-shopy musí dodržovat legislativu, která chrání spotřebitele. I tak ale nakupujte s rozvahou.

Lidé, kteří se e-shopu bojí

Pro mnoho lidí je e-shop něco virtuálního. Toto neexistující zboží si jen těžko dokážou představit ve skutečnosti. Tito lidé nakoupí raději v kamenných prodejnách, protože si zboží nejprve musí důkladně osahat. Provozovatelé e-shopů proto musí tuto nemožnost osahat si zboží něčím vykompenzovat. Je to především servis, přístup k informacím a média se zbožím. Na všechny otázky nakupujícího musí prodejce umět správně odpovědět.

Lidé, kteří v e-shopu nevidí riziko

Naopak existují lidé, kteří v e-shopu nevidí žádné riziko. Tito lidé jsou převážně z mladé generace. Mladým lidem připadá svět internetu skutečný, protože v něm částečně i vyrůstali. Mezi takovými se můžou najít i dobrodruzi, kteří si objednají stejné zboží ve stejný čas z několika e-shopů. Vyzvednou si potom jen zásilku, která přijde jako první. Další e-shopy na
tom prodělávají, protože musí zaplatit poštovné. V tomto případě se však mohou e-shopy bránit a vymáhat po zákazníkovi nezaplacené poštovné.

Jaký přístup zvolit?

Ani jeden extrém není příliš vyhovující. Nakupující v kamenné prodejně mohou zaplatit za stejné zboží daleko více peněz, než by zaplatili v e-shopu. Nákup v e-shopu se vám může vyplatit, ale vždy k němu musíte přistupovat s rozvahou. Co si máte před nákupem v e-shopu hlídat?

Bezpečný nákup na internetu

Neřiďte se jen cenou či vzhledem. Důkladně si přečtěte obchodní podmínky. Zajímejte se o reference daného e-shopu. Zjistěte si, zda provozovatel e-shopu uvádí všechny informace, které je ze zákona povinen poskytnout. První nákup z e-shopu raději plaťte dobírkou. Při převzetí zásilky od dopravce zkontrolujte neporušenost obalu zásilky. Nezapomeňte, že můžete při koupi zboží z e-shopu odstoupit od smlouvy do 14 dnů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *