Přehled kreativních redakčních systémů

Vedle klasických redakčních systémů se poslední dobou objevují nové, které se vyznačují tím, že je lze jednoduše modifikovat dle vlastních požadavků. Že to dokáže každý redakční systém? WordPress, Drupal, Joomla? Určitě ano, nicméně zásadním předpokladem je hlubší znalost jazyku HTML, CSS a také PHP. I pokud člověk má základní znalosti těchto programovacích jazyků, má mnohdy potíže se zásadnějšími upravami.

Poslední dobou se často můžeme setkat s redakčními systémy, které nám tuto práci usnadní. Mají však své výhody i nevýhody. Společné mají to, že jsou placené. V tuto chvíli neexistuje žádný z těchto systému, který by byl zdarma. Co ale tyto systému skutečně přinášejí? A jsou opravdu tak jednoduše k ovládání? Pojďme se na ně podívat…

Light CMS (www.lightcms.com)

Systém Light CMS je velice intuitivní. Stránky lze vytvářet z ničeho a vytvořit si tak unikátní design, či si vybrat kostru designu a na ní stavět, což je na počátku snadnější.

A proč je tedy tento placený systém lepší než klasický wordpress? Z hlediska rozložení stránky je určitě vhodný „drag & drop“ systém. V praxi si tedy pouze navolíte, který blok si na stránce přejete mít a pokud se vám nelíbí v pravém bloku, jednoduše jej přetáhnete do jiného. Šíře stránky a jednotlivých bloků lze samozřejmě taktéž jenoduše navolit. Je na výběr z 11 růzých bloků, od fotogalerie po blok s kalendářem. Bloky lze libovolně rozšiřovat a zužovat, nicméně vždy je kladen důraz na to, aby nikdy nic nepřetýkalo.Taktéž lze velice intuitivně měnit zobrazení a styl nadpisů a celkový vzhled stránky. Pokud si člověk vybere nějakou šalonu je editovatelná aniž by musel zasahovat do kódu stránky.

Jednodušle lze přidávat a ubírat bloky s příspěvky, uživatele a stránky. Vše je relativně nekomplikované, ale uživatel je hodně omezen předdefinovanými bloky. Taktéž nelze přidávat bez omezení grafické prvky, což může být dost omezující.

Celkově je ale tento systém velice intuitivní, snadno ovladatelný a člověk si může design přizpůbit jak je potřeba.

Cena systém se pohybuje od $19 za měsíc.

Moto CMS (www.motocms.com)

Další ze systémů se nazývá Moto CMS. Tento systém se provozuje tím způsobem, že si uživatel zakoupí za $139 šablonu, se kterou si taktéž zakoupí licenci na redakční systém a nemusí dále nic hradit. Není tu tedy nutné platit měsíční poplatek.

Tento systém je kompletně editovatelný včetně všech prvků v předem navoleném designu. Jedná se o všem spíše o redakční systém určený pro statické stránky, nikoliv např. blogy, kde přibývá hodně příspěvků, jelikož na toto neni design připraven. Na výběr je z více než 200 moderních grafických šablon, ze kterých není těžké vybrat tu pravou a doupravit ji dle vlastních představ.

Lze přidávat a kreslit vlastní tlačítka, obrázky do pozadí, fotogalerie, formuláře, videa a mnoho dalších. Tyto bloky mají mnoho možností nastavení, od velikosti, prolínání atd. Mnozí také ocení možnosti skrytých a zaheslovaných stránek, či takové s přídomkem no follow. Ačkoliv se tedy jedná o předpřipravený systém, umí vše co běžný člověk potřebuje. Malou nevýhodou je dlouhé počáteční načítání všech modulů, fontů atd., při samotném upravování stránek se již načítá vše standardní rychlosté.

Za jednorázovou cenu $139 se jedná o jeden z nejlevnějších inteligentních redakčních systémů, který se však za tuto cenu určitě vyplatí.

Sitefinity (www.sitefinity.com)

Jedná se o jeden z dražších systému, který je však primárně určen pro e-shopy. A upřimně, také díky jeho ceně. Nejlevnější licence je k zakoupení od $2.999.

Nicméně abychom tento systém pouze nehanili, jedná se skutečně o dobře propracovaný systém. Vše lze editovat, nastavit dle vlastních měřítek… Ať již velikosti, obsah jednotlivých bloků. Dobře lze taktéž pracovat s produkty, jejich zařazení a celková práce s nimi je velice dobře propracovaná – přiřazování tagů, příbuzných produktů, vlastně cokoliv na co si vzpomenete, lze nastavit a urpavit. Taktéž lze bez problému spravovat e-mailové adresy, odběry k newsletteru a celkově uživatele. Co se týče nastavení cen má zde člověk také vše co potřebuje, samozřejmostí je nastavení slev, množstevních slev. Produktu lze přiřadit např. i váhu, což pak může usnadnit práci při expedici zboží.

Celkově vzato se jedná o skutečně propracovaný systém, je vidět, že lidé, kteří ho vyvjíjeli si při tom něco mysleli a ví co potřebují lidé, kteří chtěji provozovat e-shop. Narozdíl od mnoha českých e-shopových řešení se jedná skutečně o profesionální systém, který je doplněn výbornou zákaznickou podporou (v tuto chvíli k dispozici pouze v anglickém a německém jazyce).

Jako jediný záporný bod lze zmínit, že v základu nemá podporu pro platební bránu PayU, která je v ČR hojně využívána. Ostatní platební metody však tento systém podporuje a má je naimplementovány. Nicméně, kdo by trval na používání PayU, není problém jej doprogramovat. Což je ale jediné mínus, které jsme shledali.

Pro toho, kdo ví, že e-shop chce provozovat profesionálně, je toto výborné řešení. Jednorázová platba $2.999 sice není málo, ale z dlouhodobého hlediska dobrá investice.

Doufáme, že jsme vám mohli alespoň trochu přiblížili trochu jiné možnosti redakčních systému, které dávají více volnosti naší fantazii a kreativním lidem. Všechny tyto systémy jsou placené, avšak nabízejí nesčetné možnosti seberealizace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *