Kde sehnat nemovitost za dobré peníze? V dražbě!

Jestli situace bude pokračovat tak, jak se vyvíjí nyní, málokdo z mladých dosáhne na vlastní bydlení. Už dosáhnout na hypotéku je dnes docela komplikované, a to i za cenu, že splatíte téměř dvojnásobek toho, co jste si půjčili. Dá se trh nemovitostí nějak ošálit a sehnat bydlení levněji? Určité cesty existují.

Zřejmě by vás to nenapadlo, ale jednou z cest může být dražba nemovitostí v exekuci. Tyto dražby v Česku probíhají veřejně a zapojit se do nich můžete i vy. Stačí si vyhlídnout pěkný dům nebo byt.

Jak je to s nemovitostmi v dražbě?

Pokud někdo nezvládá hradit své dluhy, je na něj uvalena exekuce. Exekutor přijde a zabaví movitý i nemovitý majetek v takové výši, aby se jeho hodnotou dal splatit dluh. Nejdříve zabavuje věci jako drahé elektrospotřebiče, auta atd., na závěr přichází exekuce nemovitostí. Ostatně nemovitost je pro většinu lidí tím nejdražším, co vlastní, takže je pro umoření dluhů více než vhodná.

Takový dům či byt, na nějž je uvalená exekuce, jde potom do dražby. Tu vyhlašuje exekutorský úřad. Když se dům vydraží, utržené peníze nejdou dlužníkovi, jsou přímo použité na umoření dluhu. Když dům v dražbě získáte, vlastnické právo přechází na vás, nezůstává na něm žádné břemeno, původní vlastník (dlužník) už s ním nemá nic společného, buďte v klidu.

Kde je možné najít nemovitosti v dražbě?

Jak funguje dražba a exekuce nemovitostí, jsme si už řekli, teď zbývá zjistit, kde můžete najít přehled domů, které půjdou do dražby. Ty hledejte na stránkách exekutorského úřadu. Jestliže se vám nějaká nemovitost zalíbí, neváhejte využít možnost kontaktu. Domluvte si prohlídku, abyste se ujistili, zda máte o dům či byt skutečně zájem. Nedražte nic naslepo, ve výsledku byste mohli být zklamaní. A na závěr ještě jedna dobrá zpráva. Dražba nemovitostí častokrát probíhá online, takže nemusíte jezdit do dražební síně. Jen je třeba pamatovat na to, že musíte předem ověřit svou totožnost a složit dražební jistinu, což převodem na účet může pár dní trvat.