Vína z Gruzie patří mezi ta nejzajímavější na světě

Když se řekne kvalitní víno, na jaké regiony si vzpomenete? Myslíte, že to nejlepší víno pochází z francouzských nebo třeba italských vinic? Pak vás zřejmě překvapíme. Za nejkvalitnější a nejzajímavější vína světa jsou považována mimo jiné vína gruzínská.

Gruzie je malý stát na pomezí Evropy a Asie, našli byste ho na východním pobřeží černého moře. Sousedí s Ruskem, Tureckem, Arménií a Ázerbajdžánem. Je menší než ČR, má zhruba čtyři miliony obyvatel a je považována za jednu z nejstarších vinařských oblastí na světě. Na úrodných svazích Zakavkazska se víno pěstuje tisíce let.

Populární vína z Gruzie

Vína z Gruzie pochází nejčastěji z jedné z pěti hlavních oblastí. Sedmdesát procent gruzínských hroznů roste v oblasti Kakheti, mezi další oblasti patří Kartli, Imereti, Racha-Lechkhumi a Kvemo Svaneti a Adjara. Gruzínská vína obvykle nesou jméno oblasti podobně jako francouzská regionální vína Bordeaux či Burgundské. Jedno z nejznámějších bílých vín z Gruzie, Tsinandali, je směsí hroznů z oblastí Kvareli a Telavi v regionu Kakheti.

Vína s výraznou chutí vás ohromí

Svahy Kavkazu jsou položené poměrně jižně, díky tomu jsou gruzínská vína výrazná a plná v chuti, krásně vyzrálá a výtečně strukturovaná. Proces výroby vína má v Gruzii dlouhou tradici a v roce 2013 byla starodávná tradiční metoda zařazena na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jde o postup výroby s pomocí hliněných nádob kvevri. Tato vína v Česku pořídíte například v e-shopu Vinazgruzie.cz, který se na gruzínská vína specializuje.

Za zmínku mimo jiné stojí i tzv. barikové víno vyzrálé v dubových sudech (francouzsky barrique). Tyto sudy jsou vyráběny z dubových stromů rostoucích na svazích kavkazských hor, dřevo se dlouze suší a pak dodává vínu naprosto jedinečnou chuť. Bariková vína mají svěží, ovocný a minerální chuťový profil. Už se těšíte, až ochutnáte?