Vodopády Iguazú – Argentina

Přesto že vodopády Iguazú nejsou ani největším, ani nejmohutnějším vodopádem, patří k jednomu z nejkrásnějších a nejpůsobivějších míst na celém světě. Voda se zde řítí v přepadu dlouhém 2,7km přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 70m.

Vodopády Iguazú se rozkládají v národním parku na Argentinsko-Brazilské hranici. Větší část vodopádu se nachází na Argentinské straně, kde míří většina návštěvníků.

Vodopády Iguazú jsou často srovnávány s Viktoriinými vodopády. Iguazú je širší, avšak je rozdělen do více než 270 samostatných vodopádů. Viktoriiny vodopády vytvářejí nejširší souvislý vodní závoj na světě ( při největším průtoku, při malém průtoku je rozdělen ostrůvky na pět samostatných vodopádů).

Největším zážitkem je návštěva vodopádu La Garganta del Diablo neboli Ďáblův chřtán. Jde o rokli ve tvaru podkovy široké asi 150m a dlouhé 700m. Voda se zde řítí do hlouby s ohlušujícím rámusem.

Vodopády napájí stejnojmenná řeka Iguazú, která pramení v brazilském pohoří Serra del Mar v nadmořské výšce 1300m a to pouhých pár desítek kilometrů od Atlantického oceánu a míří do vnitrozemí. Posledních 115km tvoří řeka hranici mezi Brazílií a Argentinou. Před vodopády dosahuje řeka šířky až 1500m. Na hranicích s Paraguayí se vlévá do řeky Parana.

Vodopády Iguazú jsou obklopeny dvěma národními parky. Brazilským národním parkem o rozloze 1700km² a argentinským národním parkem o rozloze 500km². Oba parky byly založeny ve 30-tých letech minulého století a jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Celkem se zde vyskytuje okolo 2000 různých rostlinných druhů, jako např. liány, osladiče a mnoho popínavých rostlin. Bylo zde napočítáno více než 60 druhů orchidejí. Žije zde také velké množství vzácných nebo ohrožených zvířat jako např. tapír jihoamerický, jaguár nebo ocelot.

Doprava a návštěva vodopádu Iguazú

Do národního parku Iguazú se většinou cestuje letecky. Výchozími místy jsou blízká letiště Puberto Iguazú v Argentině, Foz do Iguazú v Brazílii a Ciudad del Este v Paraguayi. Zájezd k vodopádům Iguazú dnes nabízí mnoho cestovních kanceláří. Většinou se jedná o poznávací zájezdy začínající ve velkých městech jako Rio de Janeiro nebo Buenos Aires spojené s jedno až třídenní návštěvou vodopádu. Cestovní kanceláře nabízejí prohlídku vodopádů jak z Brazilské tak Argentinské strany. Dále bývá zahrnut zájezd do Paraguaye za levnými nákupy nebo návštěva blízké vodní elektrárny, která patří k jedné z největších na světě. Ti, co si na dovolené rádi dopřejí také trochu sluníčka u moře, si jistě také vyberou z nabídek cestovních kanceláří.

Nejvhodnější obdobím pro návštěvu tohoto parku je období od srpna do listopadu. V období od prosince do ledna se zde teploty pohybují až do 40°C. V červenci je zde sice chladněji (průměrná teplota 15°C), avšak v tomto období se zde vyskytují mlhy. Největší průtok vody je zde ve vlhké části roku (prosinec až únor), naopak v suchém období některými místy voda neteče vůbec. Území vodopádů patří do pásma subtropického deštného pralesa. Vzdušná vlhkost zde kolísá v rozmezí 70 až 90%.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *