Jak vybrat vhodný typ kalibru? V případě nejasností pomohou odborníci

Kalibry se využívají zejména ve velkovýrobě, kde významnou měrou šetří čas, materiál, a tím samozřejmě i peníze. Existuje jich celá řada a ty, které neexistují, se dají vyrobit na míru podle výkresu součástky. Už je ve výrobě také využíváte, nebo se teprve rozhodujete, jaké pořídit?

Kalibr bývá často nesprávně klasifikován jako měřidlo, přitom se s ním nic neměří. Nenajdete na něm stupnici a opravdu vám neprozradí, zda má výrobek 10 nebo 12 cm. Zato vám řekne, zda jsou rozměry výrobku správné, a to během sekundy.

Vyzkoušíte dobrou i zmetkovou stranu a hned víte

Kalibry mívají zpravidla dvě strany (někdy mohou být obě části na jedné straně). Jednu dobrou a druhou zmetkovou. Vy jen zkusíte výrobek na obě strany nasadit a hned víte, jestli sedí. Na dobrou stranu by sedět měl, na zmetkovou nikoliv. Odpadá nutnost zdlouhavého měření, minimalizuje se riziko lidské chyby – to se ve výrobě skutečně cení.

Kalibry na každý výrobek

Je jich celá řada. Velmi často se setkáte s válečkovými kalibry, jež kontrolují vnitřní průměr válcovitého otvoru. Kontrolují se s nimi vnitřní rozměry, díry.

Takové závitové kalibry zase odhalují odchylky rozměrů u závitů. Můžete s nimi kontrolovat závity vnitřní a vnější, samozřejmě jsou normované. Kalibry M jsou určeny pro metrické závity, G pro trubkovité atd. Jak vypadají a jaké jsou k dispozici si prohlédnete zde: https://www.kalibry.cz/kalibry/zavitove-kalibry-a-krouzky-m/.

Pro kontrolu vnějších rozměrů, hřídelů, se využívají zase třmenové kalibry.

Speciální typy a různé vychytávky

Na některé výrobky je zapotřebí pořídit speciální kalibry. Typickým příkladem mohou být kalibry pro měření závitu v hloubce obrobku. Mají prodloužený krček, abyste se dostali do otvoru a mohli závit změřit. Mnoho dalšího pak uvidíte na webu https://www.kalibry.cz/kalibry/zavitove-kalibry-a-krouzky-m/. Jde o webové stránky firmy Michovský tools, jež dodává kalibry UNJEF, UNJ, UN, UNS, NPTF, RC, Rp, BSW a mnohé další. S výběrem vám ráda pomůže a vyrábí rovněž kalibry na míru.