Ekologickým chováním je možné i dost ušetřit

Ekologie je tématem číslo jedna posledních několika málo desetiletí. Celá řada lidí o tom však nechce moc slyšet, a je to škoda. Nejenže tím mohou škodit životnímu prostředí, ale zároveň se zbytečně okrádají o peníze. Řada ekologických zlepšováků a nápadů totiž může vést k vyšším úsporám.

Levnější vaření

Klimatické změny v ČR sice nejsou tak dramatické jako jinde na planetě, ale prokazatelně se dějí. Důsledky změny klimatu u nás také existují a důkazy vídáme často v televizi ve formě zpráv o tornádech, velkém suchu či naopak extrémních povodních.

Málokdo to ví, ale emise CO2 se dají snížit třeba i bezvýznamnými maličkostmi typu úsporné vaření.

Co si pod tímto pojmem představit? Třeba vaření s poklicí. I takovou drobností lze celý proces o několik málo minut zrychlit a tím snížit odběr. Nejenže lze takto omezit spotřebu, což je ekologické, avšak zároveň je tímto způsobem možné přijít i k pár korunám navíc.

Poklička je dobrý nápad, avšak daleko efektivnější jsou tlakové hrnce. V jejich nitru se dá běžně vytvořit stabilní teplota okolo 120–130° C. Díky tomu je možné potraviny tepelně zpracovávat opravdu bleskově.

Kolo je lepší než auto

Ušetřit přírodu i peníze lze i při střídmějším používání auta. Minimálně zčásti je reálné ho nahradit za klasické kolo, případně za elektro alternativu.

Na kole jde jezdit během jarních i letních měsíců do práce i do školy. S elektrokolem je navíc bezpečné vydat se i do větších dálek, jelikož ho může pohánět jak lidská, tak i elektrická síla a cyklista se jen tak neunaví.

Nové nápady

Nápadů podobného druhu je mnohem více. Často jsou navíc mnohem efektivnější. Kdo má internet, ten se může ihned nechat inspirovat dalšími, třeba prostřednictvím soutěže E.ON Energy Globe.

Tato soutěž je otevřena všem relevantním ekologickým nápadům ze strany laické veřejnosti. V minulosti se tam objevily hodně zajímavé věci, které nakonec byly převedeny do praxe.