Fakta, která jste nevěděli o toaletním papíru

Víte, že v srpnu se slaví den toaletního papíru? Patrně ne. A vsaďte se, že existuje ještě celá řada dalších zajímavých faktů o této věci každodenní potřeby, které vám doposud unikaly.

Den toaletního papíru připadá na 26. srpna, letos už ho tedy oslavit nestihnete, avšak příští rok si můžete vzpomenout. A spolu s tím si připomenout některé zajímavosti.

Toaletní papír je opravdu, ale opravdu starý

První zmínky o toaletním papíru pochází z 6. století před naším letopočtem. Existují důkazy o tom, že se používal ve starověké Číně. Už před obdobím renesance však existovaly řady výrobců papíru. Na začátku 14. století bylo v Číně v provincii Zhejiang vyprodukováno deset milionů balení toaletního papíru. Ano, dobré manýry k nám přišly z východu.

Pak přišel na řadu marketing, který trochu změnil hru. Za otce moderního komerčně dostupného toaletního papíru je považován Joseph Gayetty. Svůj první toaletní papír představil v roce 1857. Odtud už to byl jenom krůček k tomu, jak vypadá papír toaletní – Jumbo nebo jiný dnes. V USA se v současnosti prodá více než 7 miliard rolí toaletního papíru každý rok. A když už jsme u těch statistik, průměrná osoba prý spláchne záchod 2500krát za rok.

Toaletní papír důležitější než jídlo?

Den toaletního papíru se slaví 26. srpna, protože právě toho dne roku 1871 byl prodán první toaletní papír v podobě ruličky. Mimochodem jedna taková rulička na veřejných toaletách prý poslouží průměrně 71 lidem. Záleží však na velikosti. V Česku je na veřejných toaletách poměrně rozšířený papír Jumbo – toaletní papír s větším návinem. Ten patrně poslouží více osobám.

Zajímavá je informace, že na to, abyste se celý život mohli utírat, musí padnout zhruba 384 stromů. Příroda tedy musí hodně obětovat. Útěchou jí může být, že si toaletního papíru doopravdy vážíme. Mnozí by si raději vzali na pustý ostrov toaletní papír než jídlo.