Jak fungují hromosvody a proč je důležitá profesionální instalace

Máte na domě hromosvod? Pokud ano, tak víte, jestli je v dobrém stavu? Pravděpodobnost, že do nízkého domu udeří blesk sice není nijak vysoká, ale zároveň rozhodně ne nemožná. Hlavně během letních měsíců, kdy bouřky zuří jedna za druhou. Pokud nechcete přijít o svoje elektronické zařízení či dokonce o celý dům kvůli požáru způsobeném bleskem, nechte si zhotovit profesionální hromosvod. Jak funguje a co dalšího je potřeba pro ochranu vnitřního vybavení domácnosti? To se dozvíte v tomto článku.

Jak funguje správně nainstalovaný hromosvod

Jakmile se při bouřce vytvoří blesk, jde vlastně o velmi silný výboj energie. Ta při svém ryzím působení ničí stromy a nechráněné budovy. Hlavním úkolem hromosvodu je zachytit a zkrotit tento proud energie tak, aby nepoškodil nic na domu. Základový zemnič svede energii neškodně do země, kde nemůže vyvolat požár. Aby to však mohlo fungovat, je potřeba, aby byl hromosvod nainstalován odborně a podle platných norem a certifikací. Jedině tak je možné dosáhnout maximální ochrany před bleskem.

Na začátku je návrh ideálního řešení

Začátkem je vždy projekt hromosvodu. Ten je přizpůsoben aktuálním možnostem dané stavby, což pro každý případ znamená něco jiného. Nejde tak vytvořit obecně platné a univerzální řešení pro všechny domy. Pokud tedy chcete nový hromosvod, připravte se nejdříve na projekty od profesionálů. V mnoha případech totiž existuje více cest, kudy může hromosvod vést tak, aby bylo jeho fungování efektivní.

Ochrana vnitřní elektroinstalace před bleskem

Mnoho lidí si myslí, že hromosvod jako jediná ochrana před bleskem stačí. Ten však pomáhá chránit vnější část budovy. Aby nedošlo k poškození vnitřní elektroinstalace, je potřeba přidat svodiče přepětí a překontrolovat rozvody, aby byly dostatečně chráněné.