Kamna jsou v současnosti velmi dobrou investicí

Ještě před rokem se zdálo, že ceny energií nemohou být už vyšší a dnes na tu dobu vzpomínáme s láskou. Elektřina a plyn jsou stále vysoké, a i když nám vláda zařídila cenový strop, pomyslný trn z paty mnoha domácnostem jen mírně povytáhla.

Šetřit je potřeba, nicméně dá se to zařídit tak, aby nám nebyla doma zbytečně zima. Stačí si jen pořídit krbová kamna.

Vhodné topivo

Kupovat si krbová kamna má smysl hlavně kvůli levnějšímu topivu. Do kamen se totiž používá převážně dřevo, které sice od minulého roku také docela podražilo, na druhou stranu je možné ho stále pořídit za docela slušné peníze.

Výhoda dřeva rovněž spočívá v tom, že jde o obnovitelný zdroj, který roste všude kolem nás. Nemůže se tedy stát, že by se jeho přísun ze dne na den prostě zastavil.

K topení je možné použít tradiční polínka, ovšem komu se je nechce štípat, případně nemá chuť za tuto službu platit profesionálům, může místo toho vyzkoušet pelety.

I ty jsou v podstatě dřevěné. Jde o třísky, které jsou vlivem tlaku stlačeny do pevnější formy. Pelety jsou čistě naturální, neobsahují žádné syntetické látky. Pohromadě jsou udržovány hlavně pryskyřicí a způsobem jejich výroby.

Jak vybrat kamna?

Kamna nejsou ústřední topení. Není možné vzít první, která se nám líbí. Zásadní je u nich výhřevnost. Ta musí být tak akorát. Když bude moc vysoká, stane se z domova sauna. Příliš nízká výhřevnost naopak nedokáže pořádně vyhřát ani jednu cimru.

Prevence

Aby kamna pracoval podle předpokladů, nestačí si vybrat pouze ten správný model. Ještě je nezbytné je jednou za čas pořádně pročistit. A nejen samotné zařízení, ale také kouřovody.

Kdo na toto bude zapomínat, může se dříve či později dočkat pěkné exploze. Zbavit kouřovod i samotná kamna sazí je tedy zcela zásadní pro jejich dobrý chod.