Koupě nového bytu – přesvědčte se, že víte, na co všechno si musíte dát pozor, než podepíšete kupní smlouvu a byt převezmete

Kupujete byt? Pak byste si měli dát pozor na následující věci, jejichž přehlédnutí by vás mohlo přijít celkem draho. Možné chyby si můžete rozdělit do dvou skupin: stavební pochybení, která odhalíte nejčastěji při fyzické prohlídce bytu, a chyby ve smlouvě o koupi bytu. V článku jsme pro vás popsali, na co všechno můžete narazit a co všechno byste měli zkontrolovat, než si byt převezmete.

Fyzická prohlídka bytu

Než podepíšete smlouvu o koupi, měli byste byt na vlastní oči vidět a dobře si prohlédnout zejména následující záležitosti: položení podlah, zabudování dveří a oken, vymalování popř. vytapetování bytu, vodovodní baterie, vanu, dřezy, odtoky vody, spotřebiče (pokud jsou součástí vybavení bytu) a osvětlení.

Položení podlah

Při prohlídce se zaměřte především na kvalitu položení podlahy. Zkontrolujte, zda někde linoleum, parkety či plovoucí podlaha neodstává. Jakékoliv zjištěné vady zapište do předávacího protokolu a ihned informujte prodávajícího/ developera/ realitní společnost.

Zabudování dveří a oken

Všechny dveře a okna zkuste otevřít a zavřít, zjistěte, zda doléhají a těsní, zda není otevírání či zavírání příliš těžké apod. Vady opět zapište do předávacího protokolu. Vše o oknech a jejich typech naleznete zde.

Vymalování, vytapetování

Ve všech pokojích a chodbách zkontrolujte vymalování či vytapetování. Přesvědčte se, zda se tapety neodlupují od zdi a zda hezky lícují a nikde nechybí.

Vodovodní baterie

Zkontrolujte, zda vodovodní baterie dobře těsní, jestli voda neprotéká, zda jsou snadno a dobře ovládatelné.

Vana a dřezy, odtoky vody

Zkontrolujte, zda vana a dřezy nemají viditelné vady, zda voda dobře odtéká a přitom nevytéká tam, kde nemá.

Spotřebiče

Pokud jsou součástí bytu jakékoliv spotřebiče, všechny zkuste zapnout a vypnout, abyste zjistili, jestli nejsou rozbité. Na pozdější reklamace by totiž nemusel být brán zřetel.

Osvětlení

Projděte si celý byt a postupně rozsviťte a zhasněte všechna světla. Zkontrolujte, zda svítidla nemají nějaké viditelné vady.

Smlouva o koupi bytu

Druhý okruh vad by mohla skrývat smlouva, zvláště pokud nekupujete byt přímo od developera nebo přes realitní kancelář. Koupě bytu nepatří mezi záležitosti, které bychom vyřizovali denně, a tak se může lehce stát, že při nepozornosti něco přehlédneme. Určitě se vám již i při menších transakcích podařilo „naletět“, a tak rozhodně kontrolu smlouvy o koupi bytu nepodceňujte. Zde se jistě vyplatí konzultovat případné nesrovnalosti s právníkem.

Ve smlouvě si musíte dát pozor zejména na následující informace:

  • cena bytu (zda je bez DPH, či s DPH);
  • do kdy je třeba složit zálohu a kam;
  • jak je to s převzetím bytu do užívání;
  • všechno, co je psáno malými písmeny pod čarou.

Cena bytu

U ceny bytu můžeme být nemile překvapeni, pokud developer uvádí ceny bytů bez DPH, protože DPH v případě velkých částek skutečně velmi zvýší konečnou cenu. Na tuto informaci se nezapomeňte zeptat hned na začátku. Co také zvyšuje cenu bytu, si můžete přečíst zde.

Složení zálohy

Před zaplacením konečné částky, sepsáním smlouvy a převzetím bytu do užívání je obvykle nutné složit zálohu. Ptejte se, v jaké výši má záloha být, kam má být složena a do jakého data. Předejdete tím zbytečným nepříjemnostem. I na zálohu žádejte doklad, protože jde o nemalé částky.

Převzetí bytu do užívání

Ve smlouvě by měly být specifikovány konkrétní podmínky, za jakých můžete převzít byt do užívání. Může to být složení zálohy, zaplacení celé částky, podepsání smlouvy, podepsání smlouvy o hypotéčním úvěru, pokud byt neufinancujete sami. I na to je třeba dát pozor.

Všechno, co je ve smlouvě psáno malými písmenky pod čarou, čtěte zvlášť pečlivě. Jakmile nebudete něčemu rozumět, přizvěte si na pomoc právníka. Již nejednomu zájemci o byt se to vyplatilo a já to ze své zkušenosti můžu jen potvrdit.

Máte vlastní zkušenost s reklamací byto, u kterého jste závady odhalili až po jeho převzetí?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *