Meloun – užitečné a nebezpečné vlastnosti

Meloun – bylinná jednoletá rostlina z čeledi dýně s kulatým nebo válcovým tvarem. Barvy melounu jsou rozmanité – existují plody s lesklou jasně žlutou slupkou, světle hnědou „jakoby popraskaný“ meloun, světlé a tmavé zelené plody, stejnoměrně barvené nebo mají pásek. Drť vyzrálých melounů je šťavnatá, měkká a velmi sladká.

Meloun kalorie

Kalorie melounu jsou odlišné od jeho rozmanitosti a růstových podmínek. Povětšinou je jeho kalorický obsah 33 kcal na 100 g produktu.

Skladba a užitečné vlastnosti melounu

Meloun je nejen chutný, ale také výživný, obsahuje vitamíny A , B1 , B2 , B5 , B6 , B9 , C , E , H a PP , jakož i nezbytné pro lidského těla minerály: draslík , vápník , hořčík , zinek, , měď a mangan , železo , chlór a síru , jod , fluor , fosfor a sodík . Jíst meloun je užitečné pro prevenci nachlazení a posílení imunitního systému. Meloun je indikován k ledvinovým kamenům, onemocnění ledvin. Antistresový plod, jehož voňavá šťavnatá dužnina povznáší a aktivně bojuje s nespavostí a úzkosti. Meloun obsahuje kyselinu listovou, která snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu v krvi.

Nebezpečné vlastnosti melounu

Kontraindikace k používání melounu jsou diabetes, gastrointestinální poruchy, žaludeční vředy a kojení. Meloun je hůře stravitelný, takže se nemůže jíst na prázdný žaludek a v kombinaci s mlékem a mléčnými výrobky.

Historie meloun

Meloun je znám od dob starověkého Egypta, ale za jeho rodiště je považována starověká Indie a jeho okolí, kde se začal proces domestikace. Distribuce melounů ve střední a jihozápadní Asii se stal základní potravinou v postní době. V Rusku začaly růst melouny ve 12. století, především v dolním toku Volhy a v asijském regionu. Od 16. století se melouny pěstovaly na území dnešního jižního Slovenska a Maďarska. V 80. letech minulého století se sklízelo na celém světě ročně celkem asi 25 miliónů tun této plodiny.

Meloun v kosmetice

Meloun je široce používán pro kosmetické procedury – masky a zábaly, zlepšuje strukturu vlasů a dodává jim lesk, používá se i k léčbě akné a jiných zánětlivých lézí na kůži.

Žlutý meloun

Potěší zvláště všechny ženy, protože pomáhá udržet pokožku lépe opálenou a při pravidelné konzumaci budete prokazatelně vypadat mladší. Základem je vysoký obsah vitaminu A a jeho derivátů, což posiluje reprodukční schopnost buněk. Obnovuje pleť zevnitř, což je skvělý doplněk k peelingu a běžné péče.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *