Panický strach porucha – jak ho zvládnout?

Panická porucha je druh duševního onemocnění, které postihuje více než 3% populace. Představte si moment, kdy se něčeho opravdu moc leknete (padnutí předmětu v tiché restauraci, obrys něčeho, někoho ve tmě Vašeho bytu …). Bezprostředně po úleku se vám zvýší tep, stoupne krevní tlak, naběhne mírná dušnost. Tento stav u běžného člověka začne mizet po uvědomění si situace, které se člověk lekl, zpravidla do 30 sekund.

Jak se projevuje panická porucha?

Panická porucha se někdy nazývá také nemocí čtyřek – přítomnost minimálně 4 panických ataků (návalů paniky) během 4 týdnů, když ataky vykazují alespoň 4 z těchto příznaků:

– Strach, panika

– Bušení srdce.

– Zvýšené pocení

– Sucho v ústech

– Třes, chvění

– Dušnost, nebo (naopak) zrychlení dechu

– Pocit dušení se

– Svíravá bolest / nepříjemný pocit na hrudi

– Nevolnost

– Závratě, mdloby

– Změněné vnímání okolí a sama sebe

– Návaly horka a chladu

– Mravenčení v rukou, nohou

– Klaustrofobie

V čem je panická porucha specifická?

Panické ataky nezpůsobuje žádný objektivní stimul, přicházejí neočekávaně a opakovaně. Ataky většinou trvají jen několik minut. Typický je strach z umírání a zbláznění se.

Co s panickou úzkostí?

Odpověď si rozdělíme na dvě části: jak reagovat, když se nám či někomu blízkému rozbíhá záchvat panické úzkosti a co dělat, když se panické záchvaty opakují.

Akutní stav panické úzkosti …

Pokud se u vás už rozjel záchvat panické úzkosti, první pomoc – řízené zpomalené dýchání, krátký pomalý nádech a delší pomalý výdech se dají příznaky panické úzkosti potlačit. Příznaky panické úzkosti může potlačit i dýcháním do sáčku. Záchvat panické úzkosti je důležité odlišit od astmatického záchvatu či silné alergické reakce, které se příznaky mohou podobat.

Pokud se mi panická úzkost opakuje …

Pokud se vám záchvaty panické úzkosti opakují a případně i zhoršují, může jít o příznaky panické poruchy. V takovém případě je určitě vhodnější vyhledat vašeho praktického lékaře nebo specialisty – psychiatra. Panická porucha se dá léčit některými antidepresivy či dalšími léky, pomoci mohou i některé psychoterapeutické postupy. Dá se tím předejít dalšímu zbytečnému utrpení, opakování panických záchvatů ale i zhoršování úzkosti celkově.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *