Při investici do zlata si hlídejte ceny, rozdíly mohou být značné

Investiční zlato je oblíbenou komoditou, která začíná zajímat nejen velké investory, ale i širokou veřejnost. Vložit pár desítek tisíc korun do zlatých slitků se v dnešní době náramně vyplácí, protože tím uchráníte peníze před ztrátou jejich kupní síly v důsledku inflace. Je však třeba si ohlídat, u koho investiční zlato pořizujete.

Široká nabídka přináší rozmanitou škálu cen

V Česku dnes investiční zlato nabízejí nejen klasické obchody, ale také mnohé specializované eshopy. Jejich nabídka je dosti rozmanitá, což platí i o cenách. Rozpětí cen se u stejných produktů liší klidně až o 10 procent, což při vyšší investici může znamenat rozdíl v řádech desítek tisíc korun. Proto je důležité zmínit základní zásadu. Před nákupem zlatých slitků si vždy porovnejte nabídky z několika eshopů.

Díky porovnání produktů v obchodech můžete ušetřit spoustu peněz

Cena zlata je dána hlavně kurzem na komoditní burze. Pro vás jako zákazníky ji pak určují samotní prodejci, kteří si přidávají různé marže apod. V Česku a na Slovensku se zlaté slitky nevyrábějí. Tudíž žádná česká mincovna, ale ani žádná slovenská mincovna nemá své vlastní zlaté cihly a musejí je dovážet. Nejčastěji se tak na trhu objevují zlaté slitky ze švýcarských rafinérií. To samozřejmě zvedá výslednou cenu zlata v obchodech. O to více je důležité si provést porovnání cen, abyste zlato nenakupovali za extrémně nevýhodných podmínek, byť by i tak v budoucnu došlo ke zhodnocení investice.

U zlata nemusíte počítat s DPH

Investiční zlato je skvělé v tom, že jeho nákup nepodléhá platbě DPH, zatímco u jiných investičních komodit je nutné počítat s daní z přidané hodnoty ve výši 21 %. Kromě toho se vyplácí také z důvodu snadné přenositelnosti a směnitelnosti kdekoliv na světě. I v malém kousku zlaté cihličky můžete mít uloženy desítky tisíc korun.