Začínáme svařovat – nejpoužívanější metody

Lákalo vás vždy naučit se svařovat? Máte vlastní dílnu a rádi byste se přiučili novému řemeslu? Pak není nic jednoduššího než se začít vzdělávat. Nezáleží na tom, jestli absolvujete kurz pod vedením profesionálů, nebo se pustíte do samostudia. Důležité je, abyste měli dostatek informací a dodržovali bezpečnost práce. Začněte třeba tím, že si přečtete něco o základním vybavení a svařovacích metodách.

Co budete potřebovat

Pokud disponujete vlastní kutilskou dílnou, pak máte z poloviny vyhráno. Jestli vás ale takové štěstí nepotkalo, tak si hravě vystačíte třeba s garáží nebo sklepem. Důležité je, abyste kolem sebe měli dostatek prostoru a nevyskytovaly se v blízkosti pracoviště žádné hořlavé látky. Než se pustíte do tréninku svařování, budete potřebovat specifické vybavení. Jako první byste neměli v žádném případě podcenit ochranné pomůcky. Pořiďte si tedy nehořlavé pracovní oblečení, ochranné brýle a rukavice. Jakmile tuto výbavu máte, můžete se vrhnout na nákup svářecí techniky. Pokud si nevíte rady, jakou vybrat, oslovte podporu na e-shopu, kde budete zařízení kupovat.

Základní metody svařování

Ve chvíli, kdy začnete studovat řemeslo, ocitnete se pod palbou všelijakých termínů a informací, které vám nic moc neříkají, jako jsou mig svařování, odporové svařování, apod. Žádný strach, nikdo učený z nebe nespadl. Stejně jako jiná řemesla i svařování chce svůj čas. Než se pustíte do podrobného studia, seznamte se se základními metodami, s nimiž se budete setkávat:

1. Metoda MIG – využívá inertní plyn, který zamezuje přístup vzduchu k tavenému kovu,

2. Svařování tigem – díky této metodě zvládnete svařovat i velice tenké materiály. Jedná se však o složitější proces, při kterém je potřeba používat obě ruce

3. Metoda SAW – při tomto způsobu se probíhá svařování automaticky pod tavidlem. Svary jsou v tomto případě velice precizní a čisté. Jedná se o jednu z nejefektivnějších metod.