Pronájem bytu v Mladé Boleslavi – citelný růst poptávky začíná tlačit na ceny. Činže meziročně stouply téměř o 10 %

Za pronájem bytu v Mladé Boleslavi si většina zájemců opět připlatí. K letošnímu březnu se zde průměrná činže meziročně zvedla více než o 9 %. Po období stagnace, které však trvalo necelé dva roky, se nájmy vracejí k růstu. Otázka je, jak velké toto zdražování nakonec bude. Náš realitní trh se totiž aktuálně nachází v poměrně komplikované situaci. Faktorů, které nyní budou tlačit ceny pronájmů směrem vzhůru, se bohužel sešlo hned několik. Na ty nejzásadnější si dnes trochu „posvítíme“ a řekneme si také, co by měl náš stát učinit pro to, aby se nájemní bydlení už brzy nestalo podobně luxusním artiklem jako to vlastnické. Možnosti, jak zastavit nebo alespoň citelně přibrzdit zdražování bytů, potažmo pak růst činží, jsou sice poměrně omezené, nicméně existují. Jaké kroky je potřeba udělat, aby bylo bydlení opět dostupnější? A můžeme se nějakého zlepšení svízelné situace dočkat třeba už letos, případně v letech nejbližších? Nebo je to spíše otázka dosti vzdálené budoucnosti?

 

Hledáte pronájem bytu v Mladé Boleslavi?

Rozhlížíte se po Mladé Boleslavi a snažíte se najít střechu nad hlavou? Netušíte, zda se vám to vzhledem k obsahu vaší peněženky podaří? Pokud nepatříte k té šťastnější části naší populace, která si navzdory rekordním cenám bytů, jež se jen od roku 2010 zvedly na dvojnásobek, může dovolit koupit něco vlastního, budete zřejmě odkázáni na pronájem. Co vás čeká? Nabídka čítající jen pár desítek volných nemovitostí a průměrná činže ve výši 225 Kč za metr čtvereční. Situace, která vás zřejmě přílišným optimismem nenaplní. Středně velký dvoupokojový byt jen stěží seženete pod 12 tisíc korun měsíčně. Ačkoliv činže v naší zemi ve srovnání s pořizovacími cenami rezidenčních nemovitostí stoupaly v minulých letech pomaleji, v celé řadě českých a moravských měst dosahují značně vysoko. Praha, Brno, Zlín a Liberec, Hradec Králové nebo třeba právě Mladá Boleslav. Všude tam nelze už dávno nájemní bydlení považovat za levné. Pokud se však domníváte, že nemůže být hůř, asi nemáte o aktuální situaci na realitním trhu dostatek relevantních informací. Ty nejdůležitější vám proto hned nabídneme.

 

Výběr z nabídky činžovních bytů – Mladá Boleslav (03/2022)

Dispozice Užitná plocha (m2) Popis Adresa Nájem (Kč)
2+kk 65 Podkrovní Olbrachtova 13 000
2+1 62 Panel, zařízeno U Stadionu 12 500
2+1 58 Panel, část. vybaven Laurinova 13 990
3+kk 75 Cihla, zařízeno Čechova 14 500
3+kk 87 Cihla Erbenova 16 000



Nedostatečná výstavba a investiční panika

Fakt, že v České republice dlouhodobě vyrůstá mnohem méně bytů, než kolik je zdejší trh s nemovitostmi schopen absorbovat, je obecně znám. Na tuto skutečnost už roky upozorňují ekonomové, realitní analytici a samozřejmě i sami developeři. Vzhledem k vysoké poptávce se zkrátka buduje málo. Příčin tohoto neuspokojivého stavu je hned několik. Především nadměrná byrokracie spojená s povolováním nových projektů, kterou by snad konečně mohl odstranit nový stavební zákon, ale také mnohdy zastaralé územní plánování a poměrně nově i nedostatek pracovních sil. Dlouhodobě dosti vysokou poptávku pak vyhnaly doslova do extrému ekonomické turbulence a s nimi spojená celková nejistota. Tedy jevy, které nás v souvislosti s pandemií nemoci Covid-19 provázejí už od roku 2020. Nemovitosti jsou obzvláště v takto nestabilních časech považovány za „sázku na jistotu“ a proto náš realitní trh zachvátila přímo ukázková investiční panika. Kdo mohl, ten nakupoval. Domy a byty, pozemky i rekreační objekty. A co na to cenová hladina? Pochopitelně vystoupala až do nebes!

 

Meziroční růst průměrného nájmu ve vybraných městech

Město Kč/m2 (03/2021) Kč/m2 (03/2022) Změna (%)
Liberec 200 217 + 8,4
Plzeň 192 197 + 2,6
Mladá Boleslav 206 225 + 9,3
Zlín 210 249 + 17,7

 

Extrémní ceny bytů tlačí činže vzhůru

Extrémní ceny nemovitostí jsou spolu s rostoucím úročením hypoték hlavní příčinou stoupajících nájmů. Je to poměrně jednoduché. Čím méně z nás si může dovolit vlastní střechu nad hlavou, tím větší konkurence vzniká mezi potenciálními nájemníky. Poptávka po činžovním bydlení zkrátka roste a majitelé mohou po hubenějších „pandemických“ letech opět požadovat vyšší nájemné. Odborníci a samozřejmě také politici sice postupně přicházejí s nejrůznějšími méně či více zdařilými návrhy, jak současnou bytovou krizi řešit. Zatím však bezvýsledně. Pokusy o regulaci cen tu už v minulosti byly. Nevedly nikam. Jako marné se jeví také zdanění prázdných bytů. A tak zřejmě jedinou rozumnou cestou, která nás může dovést k dostupnějšímu bydlení, je již zmíněné odstranění byrokratických překážek brzdících výstavbu.

 

Uprchlická vlna trh s pronájmy ovlivní

Více bytů ostatně bude potřeba také v souvislosti s uprchlickou vlnou, která nás právě zasáhla. Statisíce lidí z Ukrajiny, kteří k nám v posledních týdnech přicházejí, nemohou dlouhodobě žít v provizorních podmínkách. Lze sice předpokládat, že se po skončení války někteří z nich vrátí domů. Nicméně zkušenosti z minulých konfliktů napovídají, že zpravidla více než polovina válečných běženců zůstává ve své „nové domovině“ natrvalo. A vzhledem k tomu, že většina z těchto našich nových spoluobčanů nebude mít na vlastní nemovitost prostředky, zmiňovaná konkurence na trhu s pronájmy ještě vzroste. A činže? Ty nepochybně zamíří směrem vzhůru.

 

Situace se v dohledné době nezlepší

S ohledem na výše uvedené skutečnosti nezbývá než zopakovat to, co už léta tvrdí řada odborníků. Je nutné více stavět, aby tlak na rostoucí ceny bydlení polevil. Zda se to ale v dohledné době podaří, není vůbec jisté. Nový stavební zákon totiž prochází úpravami a jeho očekávaný efekt je zřejmě v nedohlednu. Navíc zdražují nezbytné materiály. A nedostatek pracovních sil ve stavebním sektoru? Ten válka alespoň prozatím ještě umocnila. Hledáte pronájem? Připravte se na to, že budete nuceni sáhnout do kapsy docela hluboko! Bohužel.

Obáváte se, že bude bydlení už pouze dražší ? Nebo jste tak trochu optimista a věříte, že se v horizontu několika let trh s realitami přece jen umoudří?