Skalní město Petra – Jordánsko

Jeden z novodobých sedmi divů světa a jedno z nejzajímavějších míst leží dobře ukryto ve skalnatém údolí v jihozápadní části Jordánska. Fasády skalního města byly vytesány do červeně zbarvených skal před více než 2000lety. V době rozkvětu zde žilo více než 30000 obyvatel.

Není přesně známo kdy bylo město vybudováno, ale nejvíce prosperovalo v 1.století př.n.l., kdy bylo hlavním městem Nabatejské říše. Petra prosperovala především z obchodu s kadidlem a myrthou společně s kořením s Jemenu.

Petra byla později připojena k Římské říši a vzkvétala do doby velkého zemětřesení v roce 363 n.l., kdy byla zničena velká část města. Mnoho budov již nikdy nebylo opraveno. Zemětřesení ve spojení se změnou obchodních cest vedlo postupně k úpadku města. V polovině 7.století se Petra stala opuštěná a zapomenutá pro všechny kromě místních beduínů.

Až v roce 1812 byla Petra znovuobjevená pro západní civilizaci švýcarským cestovatelem Johanesem Burckhardem, který se převlékl za Araba a přesvědčil beduínského průvodce, aby ho zavedl do ztraceného města. Díky tomu se Petra stala známá po celém světě jako fascinující a krásné starověké město, a začala přitahovat návštěvníky, což trvá dodnes.

Jedinou přístupovou cestou do skalního města je úzká a klikatá skalní soutěska Siq, která je dlouhá více než 1km a okolní skály dosahují výšky až 200m. Na konci soutěsky se před námi náhle objeví nejznámější a nejkrásnější stavba ve skalním městě, chrám Al-Khazna neboli Pokladnice. Nádherná a velkolepá fasáda je vytesána ve skále. Na výšku měří více než 40m. Je zdobena mnoha římsami, sochami a dalšími prvky vytesanými do skály. Název získala díky legendě říkající, že je zde ukryt faraónův poklad. Ačkoliv původní účel stavby je stále záhadou, tak s největší pravděpodobností se jedná o mauzoleum krále Aretace IV.

Od Pokladnice cesta pokračuje po ulicí fasád, která je tvořená řadou monumentálních nabatejskéch hrobek vytesaných na jižní straně údolí, až k antickému divadlu. Divadlo bylo vytesáno do stěny skály a má kapacitu až 4000 diváků. Divadlo bylo přestaveno a rozšířeno římany.

Mezi další nejznámější a nejnavštěvovanější stavby patří Ad Deir (klášter – jeden z nejznámějších monumentů v Petře), Chrám okřídlených lvů, Velký chrám, královské hrobky, nabatejské obelisky, faraónův sloup a další.

Skalní město Petra je rozsáhlé archeologické naleziště a od roku 1985 je zařazeno na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Návštěva skalního města

Na prohlídku hlavních atrakcí Petry potřebujete jeden den, avšak pokud chcete důkladně projít tuto oblast, budete potřebovat mnohem více času.

Základní trasa, která začíná v návštěvnickém centru, zahrnuje cestu soutěskou Siq, prohlídku pokladnice, ulicí fasád, divadlo, ulicí kolonád a končí na Qasr El Bint, kde můžete navštívit muzeum. Trasa měří přibližně 4km a zabere vám asi 2,5 až 3hodiny. Prohlídku si můžete rozšířit např. o návštěvu Ad Deir nebo královské hrobky. Některé trasy jsou fyzicky náročné a je nutné počítat, že vám zaberou další 2,5-3hodiny.

Vstupné se platí při vstupu v návštěvnickém centru. Cena za osobu na jeden den je 50JD (listopad 2010). Vícedenní vstupné je zvýhodněné. Děti do 15let mají vstup zdarma. Průvodce se dá pořídit již od 10JD ( v závislosti co chcete navštívit).

Návštěvníci ubytování v blízkosti skalního města si mohou dopřád navíc nezapomenutelný zážitek – noční procházku soutězkou Siq za svitu měsíce a návštěvu Pokladnice osvětlené svícemi. Tyto prohlídky jsou pořádány každé pondělí, středu a čtvrtek od 20:30 do 22:30.

Návštěvu Petry nabízí mnoho cestovních kanceláří většinou v rámci poznávacích zájezdů po Jordánsku, Izraeli nebo Sýrii. Velice populární jsou také jednodenní zájezdy z letovisek na Sinajském poloostrově.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *