Špatné zvyky, kterými škodíte sobě i své pracovní produktivitě

Všichni toužíme po tom, být těmi nejproduktivnějšími a nejschopnějšími pracovními silami svých zaměstnavatelů, proto jsem sestavil několik podstatných rad, jak toho dosáhnout. A také, jak se z celého koloběhu života nenechat brzy převézt na oddělení zabývající se psychickými poruchami. Pro dobro všech, prosím čtěte.

Ráno nespěchejte!

Ano, čtete správně. Jakmile se ráno leknutím vzbudíte prostřednictvím budíku a ve vteřině poté si uvědomíte, jak málo času vám zbývá na odchod z domu, vaše tělo i mysl se automaticky dostává do stresu. A z něj již není tak snadné se dostat jako se ocitnout v něm. Má rada je, dejte si budík o pár minut dříve a nejlépe stihněte i ranní snídani, kterou si klidně vychutnejte v pyžamu z Miorio. Říká se, že snídaně je základ dne a ano, opravdu to tak je a vaše ráno bude navíc mnohem příjemnější. 

Pravidelná strava

Několik let jsem fungoval bez snídaně, najedl jsem se až po práci a nejlépe alespoň 50% mé stravy obsahovaly sladkosti. Bohužel to takto praktikuje i většina mého okolí, takže se nyní nahlas nedušujte a opravdu se zamyslete nad svým jídelníčkem. Naštěstí jsem se doufám včas rozhodl své návyky změnit a po tomto počinu jsem se opravdu začal cítit lépe. Díky pravidelné stravě vám přestane chybět v krvi cukr a nebudete unaveni již od samého rána. 

Pro ty, kteří mají děti, přikládám článek o tom, co s dětmi dělá špatný životní styl.

Začínat se snadnými úkoly není vhodné

Ačkoliv je to lákavé, nezapomeňme, že jsme během dne stále a stále unavenější. Ráno a dopoledne máme více síly a energie, než budeme mít po vydatném obědě a po šesti hodinách práce odpoledne. Pokud tedy vím, že dnes musím udělat nějaký náročný úkol, začnu právě s ním. Dokončím ho, vyvztekám se, vydechnu si a můžu se věnovat méně náročnějším činnostem. Věřte tomu nebo ne, den vám bude utíkat rychleji a zbytek pracovního dne se pak zdá snadnějším. 

Dejte telefon z ruky

Většina dnešní populace má telefon neustále u sebe. Při jídle, ve škole, v práci, na toaletě… Je to skutečně potřeba? Není to spíš tak, že vás ruší od práce a svým pípáním neustále odvádí myšlenky naprosto jinam? 

Poslední dobou mám pocit, že telefon se stává nejlepším kamarádem mnoha mých známých. Zrovna včera si náš společný kamarád při báječném večeru se společenskými hrami odskočil na toaletu. Když jsem na něj po 15-ti minutách vzpomněl a nahlas se zeptal, kde je ten Jarda, dostal jsem od jeho přítelkyně okamžitou odpověď: „On si tam zas hraje hry na telefonu…“ Ano, je to dnešní doba, ale i některé takové vtipné situace se mi zdají až smutné. Co myslíte?

Neustálá kontrola Facebooku a jiných sociálních sítí

Pro některé lidi je to nemyslitelné, ale opravdu, pokud půl dne nezkontrolujete svou zeď na Facebooku, nic se nestane a nic vám neuteče. Pro ty, pro které je takový požadavek nemyslitelný, alespoň oddělte práci a sociální sítě od sebe. Věnujte se Facebooku a Twitteru při pauze, během pracovní doby pouze práci. Každému svědčí se soustředit pouze na jednu věc. 

Surfování na internetu

Známe to všichni. Jakmile jednou vlezeme na internet, klikáme a klikáme, chodíme na další a další stránky a místo původních deseti minut, nakonec na internetu strávíme hodinu. Myslím, že nás obrazovka vcucne svým zářením a teprve když uzná za vhodné, nás propustí.

Hraní si s telefonem před spaním

Neboť se před spaním mozek již připravuje ke spánku, pokud ho vystavíte mobilnímu zařízení, mozek se zase nastartuje a bude pro vás nejen náročnější usnout, ale spánek též nebude příliš kvalitní. Pro zajímavost přikládám článek o studii mobilního záření na zvířatech. 

Všeobecně se před spaním doporučuje otevřít kvalitní knihu a nezatěžovat oči i hlavu mobilem. Mnoho sporných diskuzí je také ohledně blízkosti právě záření člověku. Doporučuje se nemít telefon neustále v bezprostřední blízkosti hlavně u hlavy.

Budu rád, pokud si vezmete k srdci některou z rad, které jsem výše uvedl. Toto asi nebude jediná stránka, na které se podobné tipy dozvíte a víte proč? Protože jsem opravdu pravdivá a dobře myšlená. A velká většina se týká spánku, stravy a telefonu. 

Pro většinu lidí je velmi náročný každodenní koloběh, práce, osobní život, a to obojí zvládat alespoň na 110%. Dodržování těchto pravidel vám vše zjednoduší, budete méně unavení a více soustředění na to, co je právě potřeba dělat. 

Každý má nějaké zlozvyky, ale některé jsou pro nás škodlivé. Většinou si toho jsme vědomi, ale tím, že nám poskytují dočasné uvolnění stresu a chvilkovou duševní pohodu, nedokážeme s nimi přestat. Až když se objeví nějaký zdravotní problém či onemocnění, teprve tehdy se hlavně nad svou životosprávou pořádně zamyslíme. 

Zlozvyky děláme, neboť jsme ve stresu. Nezapomínejme tedy na naše oblíbené činnosti. Zastavme se a pojďme si zaběhat, na výlet s dětmi, zaplavat si či se věnovat jiné činnosti, která nás uvolní a udělá nám radost. 

Jaké činnosti praktikujete, abyste se zbavili stresu?