Jak vybrat tu správnou pracovní obuv a jak se o ní starat? 

V tomto článku bych se s vámi ráda pobavila o vhodné pracovní obuvi. Pokud rádi běháte jako já, určitě víte, že kvalitní obuv je tou správnou investicí, a to nejenom na sport. Chci se s vámi tedy podělit o některé rady při výběru správné obuvi.

Pro zodpovědného zaměstnavatele je nákup pracovní obuvi i oděvů obecně samozřejmostí

Pokud vybíráte pracovní obuv, měli byste nejprve zvážit, jaká rizika vám hrozí. Padající objekty, údery, zmáčknutí a podobně. Rozhodně zvažte váhu objektů, které na vás mohou spadnout. Pokud máte zodpovědného zaměstnavatele, určitě vám o těchto rizicích včas řekne, ale i tak byste se nad tím měli zamyslet i sami. Někteří zaměstnavatelé dokonce i boty, zaměstnancům koupí a každopádně rozhodují o tom, co budou nosit, jak vidíte zde.

Na botách rozhodně nešetřete 

Každé zaměstnání je samozřejmě jiné. Zedníci se setkají s jinými riziky než například skláři, zahradníci, stavaři nebo zdravotní sestry. Určitě si tedy při nástupu do zaměstnání jasně zjistěte, co se od vás očekává, co si musíte opatřit a také co vám hrozí. I když budete pracovní obuv používat jen ve volném čase, je fajn na ní nešetřit.

Žabky se hodí jenom na pláž

Když jsem koupila chatu , bylo všude staré haraburdí. Několik víkendů jsem musela jenom vynášet starý nábytek. Jednou jsem přesouvala staré křeslo, a jelikož bylo léto, nenapadlo mě nic chytřejšího než chodit v žabkách. 

Tenkrát tam se mnou byla i mamka, a zrovna na mě promluvila, když jsem to nečekala. Křeslo se sesunulo na můj palec a musela jsem ho nosit celý týden zafačovaný. Ten den jsem se naučila, že žabky nejsou ideální obuv ani na stěhování ani na jinou práci s těžkými věcmi.

Přemýšlejte, co vám hrozí

Různá pracovní obuv se dělí podle několika norem, tomu úplně není třeba rozumět. Pokud ale chcete vědět víc, čtěte například tady. Stačí, když budete vědět, že různé boty jsou odolné vůči různým věcem – zamáčknutí, korozi, proděravění, různými chemikáliím atd. Pro některá povolání je také potřeba, aby obuv byla ortopedická a protiskluzová. 

Dalo by se říct, že pokud si promyslíte, co vám může hrozit, snadno zvolíte i vhodnou obuv. Já bych si například nepotřebovala kupovat obuv odolnou proti chemikáliím, protože s těmi opravdu nepracuji. Není potřeba, abyste se nadchli a utratili peníze za boty, které nevyužijete.

Nechci dupat jako slon

Pokud si budete obuv kupovat sami, měla bych asi tři hlavní tipy. Při práci se ráda pohybuju, proto si vybírám co nejlehčí boty, aby mě na nohách celý den neobtěžovaly. Chci také, aby byly co nejpružnější a nejohebnější, abych nemusela dupat jako slon a mohla nohy bez problémů ohýbat. Jak jste si asi všimli z minulého příběhu, jsem trošku nemehlo. Proto poslední boty, které jsem si koupila, mají i protiskluzovou podrážku.

Pro obuv si vyhraďte speciální místo

Řekněme, že jste si vybrali krásné, funkční a úžasné boty. Vzhledem k tomu, že to je velká investice, stejně jako u běžeckých bot, radila bych, abyste se o svou pracovní obuv správně starali. Já třeba boty nenechávám jen tak v botníku nebo na chatě. Dávám je na zvláštní polici, aby nezvlhly a nebyly v kontaktu s jinými špinavými botami.  Často je taky kontroluju, jestli se někde něco neodlepuje nebo netrhá. Pokud si všimnete, že je něco špatně, raději je přestaňte používat a zjistěte si, co se s tím dá dělat. Pořiďte si i praktickou tašku z Larond, ve které můžete obuv i oděvy pohodlně přenášet. 

Doufám, že jsem vám s tímto návodem alespoň trochu pomohla. Pokud máte nějaké nápady nebo názory, napište mi je do komentářů.

Zajímá mě, jestli při své práci používáte speciální obuv? Platili jste za ni vy nebo váš zaměstnavatel?