Stres – dříve užitečný pomocník, dnes zabiják. Postavte se mu pomocí bylinek!

Napětí, které nás mělo krátkodobě vyburcovat, známé rovněž pod názvem stres, nám příroda nadělila jako účinný nástroj obrany před predátory, ale i před různými situacemi, jež by nám mohly způsobit poranění nebo smrt.

Stres měl původně stimulovat naše obranné mechanismy, a tím nás chránit. Dnešní doba je sice paradoxně pro nás víceméně bezpečná, na druhou stranu přináší tolik stimulů připomínajících nebezpečí a predátory, že jsme vlastně v permanentním stresu. A na to náš organismus není připraven. Z pomocníka, stresu, se stal zabiják.

Díky tomu, že jsme neustále bombardování různými simulovanými stresovými situacemi, má naše tělo pocit, že jsme permanentně ve stavu ohrožení života.Tuhnou nám svaly, zvyšuje se uvolňování glukózy, stoupá nám tlak, snižuje se prokrvení žaludeční sliznice. Všechny tyto stavy vedou ke vzniku tzv. civilizačních onemocnění, jako jsou diabetes mellitus (tedy cukrovka 2. typu), ischemická choroba srdce, hypertenze a žaludeční vředy. Trpíme astmatem i nespavostí.

Pozitivní vs. negativní stres

Málokdy zůstává u stresu pozitivního, jemuž se říká eustres, a který nás naopak stimuluje a podněcuje k vyšším výkonům. Naopak distres, tedy nadměrná stresová zátěž, je velice častým typem stresu, a to již od dětského věku. A vše se stupňuje v dospělosti, protože jsou na nás kladeny stále vyšší nároky.

Dlouhodobý a chronický stres vede k depresím, úzkostem, ztrátě motivace, chronické únavě i k propuknutí různých nemocí.

Nepomáhají nám ani různé „vymoženosti“ moderní doby

Antidepresiva s řadou vedlejších účinků i s rizikem vzniku závislosti. Změna času – zejména zimního na letní, kdy nás posun připraví o hodinu našeho drahocenného času. Létání do jiných časových pásem. Sociální sítě i to, že jsme neustále online, a tedy k zastižení. To vše jsou faktory, které umí nastartovat stres. A moderní doba nám přináší stále nové zdroje stresu.

Pomozte si bylinkami

Lidové léčitelství přitom zná byliny, jež nám umí navrátit naši duševní rovnováhu i se postarat o kvalitní spánek, který se naruší třeba právě změnou času. Zkuste doplněk stravy ANTISTRES. Obsahuje extrakty z kozlíku lékařského (Valeriana officialis), vitánie snodárné (Withania somnifera) a rozchodnice růžové (Rhodiola rosea).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *