Truhlářská dílna: Co by v ní určitě nemělo chybět?

Každý tesař, ať už začínající, nebo profesionál, by měl mít svou dílnu. A ta musí být samozřejmě dostatečně vybavena, aby zvládl odvést svou práci v termínu, a hlavně bez zádrhelů. Co by tedy v žádné truhlářské dílně nemělo rozhodně chybět?

Úložný prostor

Ať už máte profi dílnu, nebo jenom domácí garáž, jako první musíte myslet na to, abyste měli své nářadí úhledně uloženo. Pokud bude mít každý nástroj své určené místo, nejenom, že budete mít více pracovního prostoru, ale také vám tento systém ulehčí práci. Brzy se totiž naučíte, kde které nářadí zrovna je.

Svěrky

Své místo jistě musí najít i svěrky. Ty jsou jakousi pravou rukou každého truhláře – vlastně nahrazují parťáka, kterého byste potřebovali na občasné přidržení. Skvělé jsou například svorky Bessey, Bosch, Igm, Makina, Narex, Irwin svěrky a další.

Ruční pila

Každý truhlář musí pracovat s deskami. A ty je často potřeba rozřezat. Proto je ruční pila další nepostradatelnou položkou na truhlářském seznamu. Vsaďte na pily s kuželově broušenou čepelí, což umožňuje lepší vůli kolem zubů a plynulejší a účinnější řezný pohyb.

Hoblík

Hoblíky, které se používají k vyhlazování dřevěných povrchů a postupnému zmenšování jejich tloušťky, jsou složitým a vícedílným ručním tesařským nářadím, které je v komunitě klasických tesařů tak trochu kultovní. S dobrým stolním hoblíkem zvládnete 90 % projektů, zatímco rabicové a blokové hoblíky jsou vyhrazeny pro specializovanější úhlové práce.

Brusný kámen a bruska

Hoblíky, dláta a další vybavení je potřeba udržovat neustále ostré, abyste předešli případnému úrazu. K tomu vám poslouží brusný kámen, nebo stolní bruska. Často se používají v kombinaci, kdy se použije bruska jako hlavní nástroj, a následně se vše doladí brusným kamenem.

Další doplňkový sortiment, na který nesmíte zapomenout, je:

  • metr,
  • vodováha,
  • dláto,
  • rýsovací čtverce a další.
Máte doma vše potřebné?