Užitečné vlastnosti pórku

Pórek je dvouletá aromatická rostlina, na bázi válcovité, vejčité až kulovité cibule, často s vedlejšími cibulkami. Stonek je dosti robustní, do asi třetiny až poloviny krytý pochvami listů. Někteří věří, že jeho možné rodiště je ve východním Středomoří. Na rozdíl od cibule nemá tvar žárovky a končí zahuštěným stonkem, který představuje nutriční hodnotu rostliny. K dispozici jsou dva typy pórku: letní (s tenkým protáhlým stonkem) a zimní (s tlustým krátkým dříkem). Pórek má mírně, příjemně nasládlou chuť, je non-akutní kořeněný.

Složení: vitamíny a minerály

V jeho části póru obsahuje vitamíny B2 , B1, C, E, PP. Pórek má charakteristickou vůni díky éterickému oleji v kompozici, která obsahuje síru. Dále obsahuje velké množství draslíku, a proto má močopudné vlastnosti, nechybí bílkoviny, cukr, fosfor, vápník, hořčík a sodík.

Kalorie pórek 100 g výrobku je 33 kcal:

Bílkoviny – 2,0 g

Tuk – 0 g

Sacharidy – 8,2 g

Voda – 88 g

Je obsažen ve stravě všech lidí, kteří usilují o štíhlou linii nebo se snaží zhubnout.

Pórek užitečné vlastnosti

Pórek má důležitý přínos pro tělo – zvyšuje aktivitu žlučníku, jater, pomáhá při revmatismu, dně, únavě. Není divu, že se přidává do různých pokrmů – vypadá nejen krásně, ale také zvyšuje chuť k jídlu. Co se obezity týče, je užitečný nejen pro svou nízkokalorickou hodnotu, ale má stimulační účinek na metabolické procesy v těle. Doporučujeme pórek zahrnout do jídelníčku zvláště na jaře, kdy pociťujeme deprese, fyzické vyčerpání nebo nás trápí ateroskleróza a kardiovaskulární choroby.

Pórek a anémie: vzhledem k vysokému obsahu železa zvyšuje tvorbu hemoglobinu. Taktéž zlepšuje paměť, zvyšuje koncentraci, která je užitečná zejména pro studenty.

Pórek v těhotenství: užitečné vlastnosti kyseliny listové zabrání abnormální vývoj plodu.

Pórek jako vynikající antimikrobiální činidlo: pomáhá při artritidě, zánětu močových cest.

Pórek a rakovina: v onkologii se taktéž doporučuje tento rostlinný zázrak, je prokázáno, že je schopen zastavit činnost nádorů, účinný u rakoviny vaječníků a rakoviny prostaty.

Čerstvý pórek pomáhá u onemocnění horních cest dýchacích a nachlazení! Je známo, že látky obsažené v něm aktivně bojují proti streptokokům, stafylokokům, antraxu, úplavici a tuberkulóze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *