Víme všichni, co je internet?

I pro čtení tohoto článku s největší pravděpodobností využíváte moderní internet. Jde o maximalistické řešení, které předkládá všem svým uživatelům neomezené možnosti. Ve své podstatě jde o propojení mnoha počítačových sítí, které jsou provázány za pomoci libovolných uzlů. S využitím celé této světové topologie došlo samozřejmě k rozšíření jednotlivých služeb, které nám jsou v současné době předkládány. Ale abychom začali od počátku. Určitá podoba internetu se začala psát již v roce 1962, kdy vznikl speciální počítačový projekt spojený čtyřmi uzly. V průběhu několika následujících let docházelo k neustálému zlepšování techniky, k dalšímu vývoji a rozvoji samotné sítě, internetu, přibývání dalších uzlů v podobě routerů, až se v roce 1994 přesunul internet do komerční oblasti.

Právě v tomto období začali přibývat noví zákazníky v řádech milionů. V loňském roce byla zveřejněna orientační statistika, která odhaduje množství uživatelů internetu na číslo dvě miliardy. V této mocné a propracované počítačové síti se začaly rozvíjet služby, které jsou pro nás nyní zcela samozřejmé. Jde o WWW stránky libovolného vzhledu a charakteru, o pravidelnou emailovou korespondenci, bez které bychom si již nedokázali představit život nebo další vymoženosti v podobě FTP, DNS, DHCP, VOIP a dalších. Lidstvo zkrátka propadlo internetu v plné míře. Pro snadnější orientaci v tomto nekonečném kvantu jedinečných, aktuálních a především přínosných informací vznikly různé vyhledávače a speciální servery, aby tyto údaje vhodným způsobem třídily a zveřejňovaly.

V době moderních technologií se můžeme pouze udivovat nad tím, jaké nové prostředky, systémy a nástroje budoucí internet přináší. S navyšováním přenosových rychlostí dochází k neomezeným a vynikajícím možnostem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *