Jak výhodně pořídit byt s realitkou i bez ní

V dnešní době, kdy v podstatě vše hledáme na internetu, často narazíme na nabídky pronájmu či prodeje bytu s realitkou i bez ní. Varianta bez realitky se sice může zdát výhodná, určitě by vám to dost peněz ušetřilo a webové stránky se v poslední době stále více snaží pracovat pouze s ověřenými zákazníky, ale opravdu se na to můžeme spolehnout? Určitou solidaritu můžeme očekávat u těch, kteří v popisu uvádějí vše podstatné a nešetří fotkami, i když zrovna nevypadají jako z katalogu. V tomto ohledu se musíte spoléhat víceméně na svůj instinkt. Ovšem obě tyto varianty mají své plusy i mínusy. Na zajímavý pohled se můžete podívat také zde. 

Nechci využívat služby realitní kanceláře

Jak už jsem zmiňovala, to nejdůležitější je jistota. V tomto případě se musíte spolehnout pouze na slib toho na druhé straně. Pokud se bude jednat o pronájem, myslete na to, že komunikujete s tím, komu budete platit nájem. Mluvíte-li spolu na rovinu, můžete počítat s tím, že spolu budete podobně vycházet i po podpisu smlouvy. Sepsanou smlouvu si důkladně přečtěte. Klidně si vezměte i čas na prostudování. Všechny body musí vyhovovat oběma stranám. Pořádně si byt také prohlédněte. Upozorněte nebo se zeptejte na všechny podrobnosti, které by vás při případném bydlení mohly trápit. Bude-li součástí pronájmu také nábytek, dbejte na to, aby byl všechen zapsán ve smlouvě. A také buďte přítomni při opisování aktuálního stavu elektroměru.

Tato varianta je zpravidla levnější než služby realitní kanceláře jak pro pronajímatele, tak pro nájemce. S poskytovatelem můžete často jednat o ceně. Pokud najdete nějakou chybu jako například plíseň nebo přílišný hluk, můžete se pokusit cenu snížit. Navíc máte možnost poznat nemovitost podrobněji i z pohledu její historií. Tuto cestu také často využívají lidé pro své kamarády, známé nebo pro předání bytu dětem. S kvalitním právním servisem je toto rozhodně nejjednodušší cesta získání nemovitosti. Spousta internetových portálů poskytující tuto službu nabízí i možnost poskytnutí advokáta. Což dělá z této možnosti skutečného soupeře realitních kanceláří. 

Chci využít realitní kancelář

Realitka zaměstnává spoustu lidí, které potřebuje uživit. Takže je logické, že za své služby bude něco chtít. V případě nájmu je poplatek většinou ve výši nájmu, v případě prodeje jsou to určitá procenta z prodejní částky. V nájmu většina realitek počítá s energiemi. Takže se nemusíte starat o dodávku elektřiny či plynu, případně dalších služeb. Ve svých nabídkách to mívá rozepsané – uvádí částku holého nájmu i nájem včetně služeb. Odpadá vám tak možnost výběru poskytovatele energií. Jestli to je dobře nebo špatně, už nechám na vás. V rámci svých služeb vám zajistí kvalitní smlouvu a postará se o veškerý právní i komunikační servis. Na co se zaměřit při výběru té správné realitní kanceláře, se můžete podívat tady. 

To, že se o vše postará, však neznamená, že ve smlouvě nemůže být uvedený detail, se kterým nesouhlasíte. Smlouvu je potřeba si pořádně prostudovat i v tomto případě. Makléř vás vezme na prohlídku, kde si můžete byt prohlédnout a rozhodnout se. V případě, že se vám byt líbit nebude, makléř najde lepší. Spousta kanceláří také nabízí možnost financování hypotékou. Nemovitost si navíc nemusíte hledat sami. Zadáte své požadavky a sami vám najdou byt, který vám bude naprosto vyhovovat. Podobně to probíhá také u realitního portálu Eurobydlení, kde můžete vyplnit poptávku s konkrétními požadavky, na základě kterých vám budou chodit pouze inzeráty s byty, které je do nejmenšího detailu splňují. Vybírat si můžete z obrovského množství nabídek, kterým náš trh disponuje. Jako bonus některé nabízí i možnost pojištění. V podstatě od pojištění osob a majetku až po investice a zhodnocení. Realitka vám neumožní smlouvat o výši nájemného nebo kupní ceně. Můžete se o to pokusit v případě, pokud naleznete v nemovitosti nějakou překážku, která podle vás v ceně zahrnuta není. Ale nebývá to příliš pravděpodobná možnost.

Je podle vás lepší hledání bydlení před realitku, nebo bez ní?