Donedávna jsem si myslela, že jediná vhodná pracovní obuv, co nevypadá, jako na procházky po domově důchodců jsou dřeváky nebo nevzhledné pantofle, ale může být funkční obutí i trendy a módní?
Dress code není vždy výhra hlavně co se týká povinností nosit pracovní obuv
Je mi jasné, že v mnoha profesích platí určitý dress code, který je mnohdy dost striktní. Mám kamarádky, které musí celý den trávit v podpatcích, běhat z jedné zasedací místnosti do druhé a zvedat stohy papírů. Vždycky říkají, že by si to se mnou kdykoliv vyměnily, jen aby si mohly na chvíli nazout měkké a pohodlné pantofle.
Podpatky ani po směně
Bohužel ale nechápou, že zatímco ony mají možnost chodit v pantoflích doma a dřeváky vytáhnout na Slapech, já se těžko budu procházet dvanáct hodin po kluzkých podlahách v nemocnici na jehlách, natož v nich zvedat těžké věci nebo pacienty. A podpatky si rozhodně nevezmu, ani když přijdu po dlouhé směně domů. Obouvám je jen při speciálních příležitostech k mým oblíbeným šatům ze stránek Nerio.
Po celodenním stání bolí nohy
Jak jsem už říkala, různá povolání jsou spojená s různými požadavky. Více si o tom můžete přečíst třeba zde. Kadeřnice nebo třeba wellness pracovnice stejně jako my, zdravotní sestry, celý den stojí a potřebují pohodlnou a vzdušnou obuv, protože dlouhé stání způsobuje řadu problémů (bolesti, ploché nohy atd.), a těm je třeba předcházet.
Šetřete čich svých blízkých
Z vlastní zkušenosti bych všem holkám (i klukům!), co musí celý den trávit na nohou, doporučovala zdravotní obuv s plnou patou a dobře tvarovanou stélkou. Rozhodně nedoporučuji uzavřené tenisky nebo pohorky, protože vaše nohy nemůžou dýchat. Sundávat si takové boty ve společnosti vašich blízkých musí být pro jejich zhýčkané nosánky nepříjemný zážitek. Pokud vám zaměstnavatel pracovní obuv poskytl sám, ale je vám nepohodlná, přečtěte si, co dělat například zde.
Z nemocnice nesmí být kluziště
Ráda bych se teď vrátila k oboru, se kterým mám zkušenosti – zdravotnictví. Určitě si jako první vybavíte bílé pláště a bílé uniformy, ale i obuv je velmi důležitá. Zkuste si teď vybavit dlouhé chodby v nemocnici, vidíte tu klouzavou podlahu? A teď si představte, že po ní běžíte nebo táhnete těžké věci. Přesně tak, zdravotníci totiž potřebují obuv, která bude nejen pohodlná, ale zároveň také protiskluzová. Lékaři navíc při dlouhých operačních zákrocích potřebují speciální ortopedickou obuv.
Nechte si změřit nohy
Není dobré podceňovat správnou velikost. Moje mamka má ploché nohy, a celé roky si myslela, že má nohy velikosti 37, až ji podiatr v téměř 50 letech řekl, že by měla nosit velikost 35! Proto vám radím, než investujete spoustu peněz do drahých kožených bot, nechte si nohy změřit. Je totiž dokonce i možné, že máte jednu nohu o něco větší než druhou. Se správnými mírami je pak pravděpodobnější, že najdete boty, které vám skvěle padnou.
Jako z babiččina botníku
Problém však většinou není sehnat ortopedickou obuv, té je všude po obchodech a na internetu mraky. Jenže, pokud jste někdy procházeli obchody s ortopedickou obuví, určitě jste si všimli, že většina z nabízených párů vypadá, jako by je někdo vytáhl přímo z botníku vaší babičky.
Funkčnost i styl hezky ladí
Naštěstí trendem poslední doby je skloubit funkčnost a všechny náročné požadavky se stylem. Díky tomu jsem v poslední době narazila i na pěkné boty s různými vzory a barvami, které v kombinaci s bílou uniformou krásně vyniknou.
Jaké je vaše povolání? Nosíte do práce nějakou speciální obuv? Jestli ano, máte nějaké oblíbené značky, styly, tvary? Podělte se o svůj názor!