Kojení nemusí bolet! Co pro to udělat?

Výhod mateřského mléka je hned několik. Je zadarmo, pořád při ruce a obsahuje všechny výživové látky, bez nichž se miminko neobejde. Ne vždy ale je kojení bezproblémové. Problematické bývají vpáčené bradavky a bolest při kojení. V následujícím článku vám přinášíme několik tipů, jak se jí zbavit.

Bolest prsu při kojení je obzvláště v jeho prvopočátcích poměrně častá. Její nejčastější příčinou bývá nesprávné přisátí dítěte. Z tohoto důvodu je nesmírně důležité co nejdříve po porodu si osvojit nezbytné techniky kojení.

Poloha dítěte při kojení

Dítě by při kojení mělo být natočené směrem k vám a v ústech mít celou bradavku a část dvorce. Pokud i přesto pociťujete bolest, problémem může být nevhodná poloha. Pohodlně se posaďte nebo si lehněte. Ruku, kterou si budete podpírat dítě, si podložte polštářem, abyste si ji nenamohly.

Střídání prsů

Při krmení střídejte prsy. Když dítě vyprázdní jeden, což bývá po zhruba dvaceti minutách, nabídněte mu druhý. Delší sání může být bolestivé. Střídáním prsů nejenže chráníte bradavky před rozbolavěním, ale také zajistíte tvorbu přibližně stejného množství mléka v každém z nich.

Hodně a často pijte

V období, kdy kojíte, pijte hodně tekutin, a to zhruba 8 sklenic vody denně. Ideálně vodu usrkávejte během samotného kojení. Vyhýbejte se perlivým nápojům a nadměrnému množství mléčných výrobků, které u dětí často vyvolávají větry. Vhodné nejsou ani nápoje s obsahem kofeinu, které dehydratují a dítě nadměrně povzbuzují. Rovněž se vyhýbejte alkoholu, který přechází do mateřského mléka.

Co s nalitými prsy?

Proti bolesti prsou způsobené nadměrným množstvím mléka, zejména při prvním nalití, zkuste horkou sprchu. A investujte do kvalitní a dobře padnoucí mateřské podprsenky. Stoprocentně vás problémů s nalitými prsy zbaví samotné dítě. Zkrátka ho nechejte přisát a pít.

Buďte trpělivá

Přestože je kojení přirozený proces, neobejde se bez spolupráce mezi maminkou a novorozencem. Proto se na začátku objevují potíže a nejistota. Ty ale brzy zmizí a vy si mateřství budete plnými doušky užívat.