Chcete nový rodinný dům?

Co má společného Sigmund Freud a rodinný dům

Pro odpověď půjdete k zakladateli psychoanalýzy Sigmundu Freudovi, který nám poskytne velice užitečnou pomůcku. Sigmund Freud tvrdil, že lidská psychika má tři části:

Superego: Vše, co bylo do naší psychiky „otištěno“ „velkým“ vnějším světem: společenská pravidla, kultura, náboženství, výchova rodičů, převzaté návyky rodičů atd. Charakteristické je, že nás tyto věci ovlivňují spíše podvědomě – aktivně se o nich z větší části nerozhodujeme.

Ego: „Vše, co chceme vědomě pro sebe, o čem se vědomě rozhodujeme“. Jestliže Vám je zima, zatopíte si, chcete vyšší plat, abyste měli více peněz. Tyto věci člověk nedělá proto, že by to po něm vyžadovala společnost nebo kultura, ve které žije. I když, ani ve vědomém rozhodování nejsme zcela svobodní.

Id: Pudy, komplexy méněcennosti, fobie, vytěsněné nepříjemné zážitky. Máte-li fobie z hmyzu, obvykle nevíte, proč přesně ji máte, ale v některých situacích vaše chování ovlivní velice silně. Pro id je charakteristické, že je většinou nevědomé, tj. lidově řešené podvědomé. Člověk obvykle přesně neví, proč se bojí pavouků, ale bojí se jich.

Buďte spokojení

Každý požadavek, který máte v souvislosti se stavbou nového domu, je dobré podrobit následujícím třem otázkám:

  • Vím přesně, proč danou věc chci. Pro sebe?
  • Pokud ne, chci danou věc proto, že ji po mně chce společnosti, patří to k bontomu, jsem na ni zvyklý od rodičů?
  • Nebo ji po mně chtějí „mindráky“ – cítil bych se méněcenný před rodinou, před partnerkou, před kolegy, před společností.

Nic z toho není špatně! Ale je velice úlevné znát, umět pojmenovat, proč věci chceme!

Když nevíte, hledejte

Máte nějaký požadavek v souvislosti s novým domem a nevíte, proč jej chcete? Hledejte. Když nevíte, proč to chcete, snadno se stane, že nebudete spokojeni, když to budete mít a jenom vyhodíte peníze.

Co potřebujete? Z čeho máte radost?

Velice prospěšné také bývá si své požadavky rozdělit na ty, které chci proto, že něco potřebuji a na ty, které chci proto, že mi mají přinést radost.

Člověk se nerozhoduje racionálně

Tuto skutečnost musel přiznat i Alan Greenspan, bývalý šéf americké národní banky. Poodhalíme vám ještě jedno tajemství z kuchyně firem, které v celé světě prodávají rodinné domy. Člověk se při výběru domu rozhoduje podle svých emocí a pro svá rozhodnutí si hledá racionální zdůvodnění.

Lidé si dům vybírají podle toho, zda se jim líbí, nebo se jim nelíbí a technickými nebo finančními parametry si své rozhodnutí jen obhájí.

I toto je podle našeho názoru, pokud se rozhodujete o stavbě domu, dobré znát. Pomůže vám to lépe se rozhodnout.

Věřím, že vám myšlenky v tomto článku pomohou, abyste byli spokojení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *