Lákadlo zvané kryptoměny

Decentralizované kybernetické měny jsou hitem posledních let a trnem v oku centrálních světových bank. Diskuze o tom, zda se jedná o prázdnou bublinu bez většího využití v budoucnosti, nebo měnu nové generace, nemají jasného vítěze. Pojďme si je trochu přiblížit.

Bitcoin a ti druzí

Jedním z faktorů, které činí kryptoměny atraktivní, je jejich naprostá nezávislost na jakémkoli státě či instituci. Transakce s nimi jsou spolehlivé, rychlé a snadné. Příejemná je také anonymita jejich vlastnictví a používání. Navíc se jedná o přirozeně deflační měnu – kolik je jí v oběhu, záleží pouze na zájmu a snaze populace. Synonymem digitálních kryptoměn se stal Bitcoin, je však třeba říci, že mu konkuruje více než 1500 podobných měn. Některé je i snazší těžit, jiné ho technologicky předčí. Z těch nejznámějších uveďme například Dash, Ethereum, Litecoin nebo Bitshares.

Lze na kryptoměnách zbohatnout?

Snaha vydělat si obchodováním s kryptoměnami může být korunována úspěchem, je však přinejmenším riziková. Vezmeme-li si jako příklad právě proslulý Bitcoin, zjistíme, že jeho cena vykazuje obrovské výkyvy. Na konci minulého roku dosáhla tato měna dosavadního maxima, rok 2018 ale zahájila padesátiprocentním propadem. Pokud se chcete na trh s kryptoměnami pustit, máte dvě možnosti: buď nakoupíte určitou částku a budette doufat, že její hodnota poroste, abyste ji mohli výhodně prodat, nebo začnete těžit.

Nákup kryptoměn

Kde koupit Bitcoin? Ideálně na burze, a to přirozeně online, přímo z vašeho domova. Jednoduše je zde směníte za klasickou měnu a během několika dní se kryptoměna objeví na vašem online účtu. Pokud s obchodováním teprve začínáte, mohlo by vám vyhovovat jednoduché a bezpečné prostředí burzy Coinbase, kde lze nakupovat i v korunách. Tuto možnost samozřejmě nabízí i naše tuzemská Simplecoin, která funguje již od roku 2013.

Vzhůru do dolu

Anebo také ne, virtuální měny se totiž těží prostřednictvím speciálních počítačů, tzv. rigů. V čem je tato metoda výhodnější? Nemusíte se obávat propadů měny, jakmile jednou uděláte vstupní investici a nakoupíte nákladné vybavení, pak už pouze těžíte a za všech okolností vyděláváte.Těžařské vybavení lze navíc kdykoliv prodat. Pokud ovšem nemáte pořádnou sumičku do začátku, samostatné těžení se vám nevyplatí. Proto se těžaři sdružují do tzv. „mining poolů“, které ví, jak těžit bitcoiny, sdílí výkon svých soustav a pak si dělí profit. Dominantní silou jsou nyní mining pooly z Číny, ovšem kdo ví, na jak dlouho? Čína totiž hrozí tím, že těžbu kryptoměn na svém území zakáže. Zbývá tedy jen doufat, že jejího příkladu nebudou následovat další země.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *