Plastové palety poráží ty dřevěné. Jsou ekonomičtější i ekologičtější

Firma Schoeller Allibert mění pohled na ekologičnost plastů obecně i na rentabilitu plastových palet. Napadlo by vás, že i když zaplatíte za plastové palety dvoj až trojnásobek ceny ve srovnání s dřevěnými, vyjdou vás vlastně levněji?

Jednorázové věci bývají neekonomické a neekologické. Je to i případ dřevěných palet

Palety známe jako nepostradatelného pomocníka při dopravě, skladování a logistice. Stále se nejčastěji setkáváme s těmi dřevěnými. Dřevo v nás vyvolává pocit, že jde o výrobek ekologický. Relativně nízká je cena dřevěných palet. Avšak jen relativně, protože dřevěné palety se obvykle používají jako jednorázové. Jejich oprava je mnohdy nerentabilní. Navíc často právě při této činnosti dochází k všemožným pracovním úrazům způsobeným prací s poškozenými paletami.

Cena dřevěných palet dnes roste. Přestože se lesníci stěžují na nadbytek dřeva z těžby po kůrovci a jeho prodej pod cenu nákladů, výrobci palet se naopak ohání vyššími cenami z důvodu rostoucí ceny pro ně klíčové suroviny – dřeva. Nejde teď o to, snažit se tento fenomén pochopit. Je však ta správná doba zamyslet se nad tím, jestli by i pro vás nebyly plastové palety lepší.

Výhody plastových palet nelze přehlížet

Plastové palety se hodí všude tam, kde ty dřevěné, ale i v dalších specifických provozech či oblastech použití. Bývají důležité pro obchod, logistiku a skladování. Uplatnění mají v maloobchodu i velkoobchodu, ve farmaceutickém i automobilovém průmyslu. Nepostradatelné jsou pro leteckou přepravu. Důvodů, proč používat i přes jejich vyšší pořizovací cenu raději palety z plastu než ze dřeva, je mnoho.

Cena plastové palety je vyšší jen zdánlivě

Plastová paleta je opakovatelně použitelná a současně bezúdržbová. Má mnohem delší životnost než paleta ze dřeva.

Jde o snadno omyvatelné výrobky

Zatímco paletu ze dřeva nejde téměř vyčistit, plastová paleta má velmi snadnou údržbu, je omyvatelná. Hodí se tak i do provozů, kde hrozí znečištění, nebo mají vysoký hygienický standard.

Plastové palety myslí na ekologii

Delší životnost a možnost opakovaného použití dělají plastové palety ekologičtější než ty dřevěné. Firma Schoeller Allibert je vyrábí z recyklovaného plastu a po skončení jejich životnosti je opět recykluje.

Palety z plastu mají nízkou hmotnost

Díky nízké hmotnosti bez snížení pevnosti bývají plastové palety vhodné pro leteckou dopravu. Snižují též uhlíkovou stopu, protože snižují náklady na přepravu.

Žádná chemie

Na rozdíl od dřevěných palet, nepotřebují ty plastové žádnou chemickou ochranu proti biotickým a abiotickým škůdcům. I tohle je dělá ekologičtější.

Plastové palety nabízí bezpečnost

Euro palety z plastu poskytují pevnost, odolnost a bezpečnost. Bezpečně se s nimi manipuluje v maloobchodu, ve výrobě, ve skladech i při přepravě. Jsou připraveny pro moderní manipulační techniku.

Snadno se skladují

Jelikož je euro paleta odolnou venkovním vlivům, zjednodušuje to skladování. Snadná je i manipulace s těmito paletami díky jejich nízké hmotnosti. Nepodléhají též korozi.