Kde se vzala vlna merino a proč se těší oblibě po celém světě

Jistě každá žena i muž, kteří se zabývají pletením, se už někdy setkali s merino vlnou. Měkká, hřejivá, na dotek příjemná příze, která se těší oblibě u nás i v zahraničí, je dnes jednoduše dostupná a má široké spektrum využití. Hravě z ní vytvoříte teplé svetříky, měkoučké povlaky na polštáře, nebo lehké jarní kardigany. Jaké vlastnosti z ní dělají top materiál na pletení, odkud pochází, a proč je vhodná mimo jiné také pro začátečníky, vám prozradí následující řádky.

Odkud merino pochází

Tak jako většina přírodní vlny, také merino se vyčesává ze srsti ovcí. Stejnojmenné plemeno, díky kterému je tato příze k dostání, se dnes už vyskytuje téměř po celém světě. Původ má však v severní Africe, odkud se postupně dostala do Evropy a na další světové kontinenty. Vysoká produkce této vlny je ovlivněna nutností poměrně často ovce stříhat, a tak se nemusíte bát, že by vás cena za jedno klubko příze zruinovala. Ačkoliv se jedná o velmi ceněný materiál, není to vzácná komodita, merino vlny na pletení seženete snadno na internetu nebo v kamenném obchodě.

Charakteristické vlastnosti merino vlny

Největší přednostní této příze je, že dokáže udržet stabilní tělesnou teplotu a dobře odvádí pot. Hodí se proto perfektně nejen na zimní oblečení, ale také na letní topíky a šatičky. Zkušené pletařky z ní dokáží vykouzlit krásné doplňky do domácnosti. Pokud jste ale začátečnice a chtěly byste si vyzkoušet práci s merinem, pak vsaďte na speciální gigantické příze. Z nich můžete plést bytové doplňky na rukách nebo využít speciální pomůcky na pletení, jako jsou obří jehlice. Silná tloušťka této příze zajistí nejen snadnou manipulaci, ale výsledkem budou nádherně měkké a jemné produkty, které nadchnou nejen vás, ale okouzlí také vaše okolí.