Zabavení řidičského průkazu je možné i za neplacení alimentů na vysokoškoláka!

Pokud jeden z rodičů neplatí alimenty, může se stát, že přijde o řidičský průkaz. Jedná se o velmi efektivní prostředek při vymáhání výživného a podle odborníků pomáhá až v 9 z 10 případů. Od října 2017 však zákon myslí i na rodiče dětí starších 18 let. O řidičský průkaz tak mohou přijít i lidé, kteří se vyhýbají placení alimentů na vysokoškoláka.

V České republice je spousta neúplných rodin. Počet dětí s rozvedenými rodiči je cca 400 tisíc a z toho třetina žije na hranici chudoby. Častým důvodem je právě neplacení alimentů, což potvrzují i policejní statistiky. Žebříčku nejčastějších trestných činů sice dominují krádeže, ale zanedbání povinné výživy je hned za nimi.

Odborníci, kteří se problematikou neplacení alimentů zabývají, se jednoznačně shodují na tom, že hrozba zabavení řidičského oprávnění je skutečně účinnou pákou, jak neplatiče přimět k nápravě. Ti o řidičské průkazy nechtějí přijít a často si to nemohou dovolit ani z pracovních důvodů. Účinnost této metody se pohybuje kolem 90 %.

Povinní, kteří mají alimenty platit, se ztráty řidičského průkazu natolik obávají, že raději peníze co nejrychleji uhradí.

Od října 2017 se mohou na vymáhání pohledávek pod hrozbou zabavení řidičského průkazu spolehnout také zletilí studenti. Ti si mohou výživné nárokovat za podmínek, že chodí na vysokou školu a je jim méně než 26 let.

Zákon nyní umožňuje exekutorům vydání exekučního příkazu k pozastavení řidičského oprávnění. Autoškola Praha KING upřesnila, že výjimkou jsou pouze neplatiči, kteří řidičský průkaz potřebují z důvodu výkonu práce (tzn. řidiči z povolání).

Výše alimentů se v současné době pohybuje mezi jednou čtvrtinou až jednou pětinou čistého příjmu rodiče. Neplatící rodiče získají zabavený řidičský průkaz zpět v momentě, kdy dlužnou částku uhradí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *