Užitečné vlastnosti – černý rybíz

Rostlina roste do výšky 1 až 2 m, rodí tmavě malé jedlé bobule s vysokým obsahem vitaminu C, ale i vitaminu P, E, K, karoten (vitamin A), dále obsahuje pektiny, třísloviny, a stopové prvky železo, draslík, zinek, hořčík a mangan. Jen z hlediska obsahu bioaktivních flavonoidů je předstihuje pouze ostružina, maliny, šipky a plody rakytníku. Černý rybíz řadíme mezi rostlinné antioxidanty. Charakteristickou vůni dávají bobulím a listům černého rybízu některé složky, hlavně éterické silice. Černý rybíz se vyskytují divoce, ale léčivou surovinu získáváme pouze z pěstovaných keřů.

Léčivé vlastnosti

Již v dávné době si lékaři povšimli příznivých účinků u dětí trpících anemii, pokud jejich strava obsahuje hodně černého rybízu. Užívá se nejen ovoce, ale listy a stonek, které taktéž obsahují spoustu vitamínů a dalších biologicky aktivních látek. Čaj z listů a větviček rybízu jsou velmi dobré pro chudokrevnost a onemocnění dýchacích cest, ale také má regenerační a posilující účinek. Mezi další významnou prospěšnou vlastnost černého rybízu je jeho schopnost zvýšit účinek antibiotik. Čaj z černého rybízu stejně jako čaj z čerstvých jahod se používá při nachlazení a virových onemocnění dýchacích cest, neboť rybízové bobule mají baktericidní vlastnosti. Infuze listů se používá jako diuretikum, vyvolávající pocení a jako antipyretikum. U pravidelného používání i malého množství čerstvého černého rybízu v období zrání se normalizuje gastrointestinální traktu. Vzhledem k vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek, černý rybíz je vynikající prostředek prevenci onemocnění kardiovaskulárního systému a diabetes. Nedávny výzkum ukázal, schopnost černého rybízu zabránit oslabení paměti a intelektuálních schopností u starších lidí.

Kontraindikace – černý rybíz

Plody obsahují vysoké procento kyselin, takže by měly být užívány s opatrností pro lidi s žaludeční vředy nebo chronické gastritidy. Existují případy akutního cholecystitis. U dětí může džus z černého rybízu vyvolat vyrážky. Proto je vhodné nechat ho vyzkoušet jíst čerstvé plody, abyste se ujistili, že se neobjeví žádné alergické reakce.

Pěstování černého rybízu

Keře černého rybízu získáme na jaře nebo na podzim. Namočíme je do vody a až potom vysadíme. Sazenice vysadíme o 5-10 cm hlouběji, než rostly ve školce – tím položíme základ nového pevného keři. Výhony nad zemí zkrátíme na 10-20 cm. Dbáme, abychom měli alespoň dva keře černého rybízu, každý od jiné odrůdy, ale vzájemně se opylující. Budou mít vyšší úrodu. Množení rybíz je jednoduché – množíme buď potápěním nebo srpnový či zimními řízkováním.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *